300. výročie narodenia Márie Terézie

Kultúra

300. výročie narodenia Márie Terézie

12. 05. 2017 08:00

13.mája 2017 uplynie 300 rokov od narodenia významnej uhorskej kráľovny Márie Terézie, ktorá zanechala výraznú stopu v dejinách celého svojho rozsiahleho kráľovstva a jej odkaz pretrváva dodnes.

Ako mimoriadne rozhľadená a energická žena stála za uplatnením množstva zmien a reforiem, známych ako tereziánske reformy. Zaviedla systém školskej dochádzky, reformovala súdnictvo, zdravotníctvo, vojenskú správu, poľnohospodárstvo i menový systém. Jednotky mier a váh boli zjednotené, medené mince nahradili strieborné a prvýkrát sa objavili aj papierové peniaze. Počas jej panovania bolo vyrazených viac ako 300 typov medených, strieborných a zlatých mincí s vysokou kvalitou.

Pri príležitosti 300.výročia narodenia Márie Terézie pripravila Národná Pokladnica unikátny projekt - razbu striebornej pamätnej medaily, ktorá je limitovaná počtom 1717 kusov a odkazuje na rok narodenia slávnej panovníčky. Každá pamätná medaila z jednej unce rýdzeho striebra bude očíslovaná a jej jedinečnosť predstavuje dátum razby a limitácia, ako i vysoká kvalita razby. Celá emisia bude symbolicky vyrazená v jeden jediný deň - 13.mája 2017, teda presne v deň 300.výročia narodenia Márie Terézie. V rovnaký deň organizuje Národná Pokladnica aukciu historickej numizmatickej sady, ktorá pozostáva z viacerých mincí, razených v dobe panovania Márie Terézie. Program večernej dražby začína o 18.00 h v Hudobnej sieni Bratislavského hradu. Výťažok z dražby bude venovaný na podporu zbierok SNM - HM.

Obe inštitúcie - SNM-Historické múzeum a Národná Pokladnica - pripravili pre návštevníkov múzea spoločnú numizmatickú výstavku, ktorá bude v predsálí Hudobnej siene na 1.poschodí Bratislavského hradu od 13.5.2017 do 2.7.2017. SNM - Historické múzeum predstaví razby dukátov, 2-dukátov a levantských toliarov z rôznych mincovní, na ktorých je pôsobivo zachytená Mária Terézia v celom svojom majestáte. Národná Pokladnica vystaví zlatý dvojdukát, ktorý bol razený len dva roky, ako aj obľúbený kremnický toliar Márie Terézie a ďalšie zaujímavosti zo svojich zbierok. Numizmatické vzácnosti doplní veľkorozmerná grafika portrétu Márie Terézie s rodinou, realizovaná v r.1760 rytcom Johannom Gottfriedom Haidom, ktorý bol žiakom dvorného maliara Martina van Meytensa. Skupinový portrét cisárskej rodiny Františka Štefana Lotrinského a Márie Terézie s ich potomstvom pochádza zo zbierok SNM - Múzea Červený Kameň.

Slovenské národné múzeum

Živé vysielanie
??:??