Zimné kalamity

Relácie

Zimné kalamity

18. 01. 2018 11:43

Začiatok januára bol tento rok skôr jarný. Vysoké teploty, málo snehu a kvitnúce stromy. A tak si možno až trochu nostalgicky zaspomíname na naozaj zimné zimy. Na to, ako príroda ukázala svoju moc a my sme museli kapitulovať pred jej silou.  Aké zimné vrtochy počasia sa zapísali do našej histórie rozpovie Klára Grausová.  

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Januárová snehová kalamita v roku 1987, o ktorej sme hovorili včera, postavila do pohotovosti najmä južné časti Slovenska. No bývali aj zimy, ktoré potrápili celé naše územie. Dnes si v príbehu na týždeň s Klárou Grausovou pripomenieme tie najtuhšie z nich.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Uhoľné prázdniny, pozatvárané úrady, prázdne obchody. To všetko prinášajú veľké zimné kalamity. Ale v prvom rade kolabuje doprava. A tak sa dnes vydáme k železničiarom. O ich skúsenostiach s prívalmi snehu a ľadu bude dnešný príbeh s Klárou Grausovou:

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Je to krásne, je to nebezpečné. Keď stromy, autá, stĺpy verejného osvetlenia, jednoducho celú krajinu obalí ľad. Mrznúci dážď býva niekedy horší než hromady snehu alebo tuhý mráz. S Klárou Grausovou si na ľadovú kalamitu spomína klimatológ Pavel Faško.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Loď primrznutá až ku dnu rieky, alebo bombardovanie zamrznutého Dunaja. Náš príbeh o pamätných zimných kalamitách sa končí na vode, alebo lepšie povedané na ľade...Klára Grausová sa o zimných príhodách rozprávala s bývalým loďmajstrom Jurajom Bohunským.

5. časť
Stiahnuť audio súbor


Autorka: Klára Grausová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??