Juraj Jánošík

Relácie

Juraj Jánošík

26. 01. 2018 11:43

Juraj Janošík  - meno,  ktoré pozná každý. Zbojníkov bolo u nás koncom sedemnásteho storočia veľa  - čím bol legendárny Jánošík výnimočný? Prečo sa práve on zachoval v pamäti ľudu? Tento týždeň si pripomíname 330. rokov od jeho narodenia. V príbehu na týždeň sa jeho krátkemu životu a nekončiacej posmrtnej sláve venuje Marek Lancoš.  

1.časť
Stiahnuť audio súbor

Juraj Jánošík žil iba 25 rokov, ale do našej historickej pamati sa zapísal natrvalo. Pri príležitosti 330. výročia jeho narodenia hovoríme nielen o zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, ale aj o dobe, v ktorej žil.

2.časť
Stiahnuť audio súbor

Potom, čo sa Jánošík stal zbojníckym kapitánom, sa jeho priateľ Tomáš Uhorčík rozhodol pre rodinný život. Zmenil si meno na Martin Mravec, oženil sa a začal gazdovať v Klenovci. Začiatkom 18. storočia bolo zbojníctvo celkom bežným a populárnym zamestnaním na území horného Uhorska, teda dnešného Slovenska. Jánošíkova zbojnícka družina pozostávala z chlapov z Oravy, Kysúc , Liptova, južného Poľska a Moravy.

3.časť
Stiahnuť audio súbor

Práve dnes, 25.januára, si pripomíname 330. výročie od krstu Juraja Jánošíka vo Varínskom kostole. Teraz budeme hovoriť o posledných dvoch dňoch života legendárneho zbojníka. Jánošíka chytili na prelome januára a februára v roku 1713 - vtedy sa začali najkrutejšie chvíle jeho života. 

4.časť
Stiahnuť audio súbor

Básnici, výtvarníci, divadelníci aj filmári sa Jánošíkovi venovali dlhé roky a dodnes akoby sa tejto témy nevedeli nasýtiť. Aj po 330. rokoch je Jánošík stále aktuálny a zaujímavý. Marek Lancoš uzatvára náš príbeh aspoň stručným pohľadom na diela, ktoré sa týkajú legendárneho zbojníka. 

5.časť
Stiahnuť audio súbor

Autor a foto: Marek Lancoš

Živé vysielanie
??:??