Po stopách topánok

Relácie

Po stopách topánok

27. 04. 2018 11:43

Zajtra uplynie päť rokov, čo sa zrútila päťposchodová budova v bangladéšskej Dháke. Pochovala vyše tisíc ľudí, ktorí tam šili oblečenie pre západné značky. Začalo sa viac hovoriť o katastrofálnych podmienkach, v akých sa najmä v Ázii odevy šijú. Už menej sa ale hovorí o obuvníckom priemysle, kde je situácia podobná. Po stopách topánok sa preto vybrala Pavla Lényiová v Príbehu na týždeň. Najskôr oslovila Danicu Víznerovú, ktorá spolupracovala na kampani Zmeň svoje topánky. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Prenesieme sa na malú chvíľu do Indie. Mramorové mauzóleum Tádž Mahál vám určite niečo hovorí. Mesto Agra, kde sa táto unikátna stavba nachádza, je aj centrom obuvníckeho priemyslu. Šijú tu značky známe aj z našich obchodov. Aktivisti z českej neziskovky NaZemi navštívili tamojšie továrne i dielne a nakrútili o tom dokument. Pokračuje Pavla Lényiová.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Keď veľké obuvnícke továrne v indickej Agre nestíhajú, posunú zákazky menším dielňam, takzvaným sweatshopom. Sú typické stiesnenými priestormi, kde pracujú často aj deti. Pavla Lényiová oslovila Stanislava Komínka z českej neziskovky NaZemi, ktorý bol aj s kolegom v štyroch takýchto dielňach. Rozhovor ale začína pozitívne.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Na Slovensku vyrábame hlavne topánky zahraničných značiek. Veľkovýroba tých našich v podstate zanikla, obuvníctvu zostali verné iba menšie firmy. Jednu z nich v Bánovciach nad Bebravou navštívila Pavla Lényiová.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Príbeh o skutočných stopách našich topánok ukončí Pavla Lényiová firmami, ktoré sa snažia, aby výroba obuvi nezanechávala za sebou znečistenú prírodu a zničené životy robotníkov. Jedna vysadí strom za každý predaný pár topánok, ďalšia robí tenisky z plastového odpadu z morských pláží, iná zasa funguje na princípoch fair trade - teda spravodlivého obchodu.

5. časť
Stiahnuť audio súbor


Autor: Pavla Lényiová; Foto: Stanislav Komínek, NaZemi

Živé vysielanie
??:??