Ako vzniká rozprávka

Relácie

Ako vzniká rozprávka

08. 06. 2018 11:43

Máte už svoje Vianočné želanie? My áno. Vzniká v týchto dňoch a na Vianoce ju odvysiela naša televízna Jednotka. Klára Grausová si na vlastnej koži vyskúšala, ako sa rodí rozprávka a na pľaci strávila aj jeden rozprávkový deň:  

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Nakrúcanie akéhokoľvek filmu by sa nezaobišlo bez výberu vhodných miest a kostýmov. Tak je to aj v prípade vznikajúcej vianočnej rozprávky z dielne RTVS. Klára Grausová nám v dnešnom príbehu priblíži, kde a ako sa nakrúcalo Vianočné želanie. Začala s režisérom Petrom Bebjakom:

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Skoré ranné vstávanie, kostyméri navlečú a prispôsobia kostým, vizážisti urobia účes, makeup - ideme na pľac - a akcia!  Tú potom strieda čakanie na dobré svetlo, na ďalší záber a takto ťaháme až do večera. To je filmovačka. Redaktorka Klára Grausová sledovala nakrúcanie rozprávky Vianočné želanie, ktorú uvidíte v zime na televíznej Jednotke. Počúvajte, čo všetko sa musí stihnúť za jeden filmovací deň.  

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Komparzisti sú dôležitou súčasťou nakrúcania filmov. Nezaobišli sa bez nich ani tvorcovia rozprávky Vianočné želanie, ktorú nakrúcajú v týchto dňoch pre RTVS. Na hrade Červený kameň si úlohu komparzistky vyskúšala aj Klára Grausová - a začala v rozprávkovej kostymérni.

4. časť
Stiahnuť audio súbor

Čím by ste chceli byť, keby ste si mohli zahrať v rozprávke? Kráľom alebo princeznou? Tieto postavy samozrejme nemôžu chýbať ani v príbehu Vianočné želanie, ktorý vám tento rok prinesie RTVS. Klára Grausová sa rozprávala s rozprávkovým kráľom Lukášom Vaculíkom a so statočným kováčom,  ktorého hrá Richard Autner:

5. časť
Stiahnuť audio súbor

Vianočné želanie tvorcov filmu Vianočné želanie je teda jasné - nech sa rozprávka páči veľkým aj malým.

Autorka: Klára Grausová; Foto: RTVS

Živé vysielanie
??:??