Vynález bicykla

Relácie

Vynález bicykla

13. 07. 2018 11:43

Už 1300 rokov pred naším letopočtom vznikol v Egypte obelisk, na ktorom bola kresba „behacieho“ stroja, poháňaného odrážaním nôh od zeme. Aj nákres Leonarda da Vinciho z roku 1490 predstavuje stroj takmer identický s dnešným bicyklom, dokonca mal pedále a reťazový pohon. Snahy ľudstva o vynájdenie bicykla tu skrátka boli od nepamäti. Do jeho histórie nazrela Ľubomíra Goljerová. 

Vynález bicykla - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Ľudstvo vynašlo bicykel, aby sa dokázalo rýchlejšie dostať z jedného miesta na druhé. Ako sa tento vynález zdokonaľoval, aj jeho využitie rástlo. Bicykel sa uplatnil v pracovnej, v športovej oblasti, či dokonca vo vojne. Ako? Zisťovala Ľubomíra Goljerová.

Vynález bicykla - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Zo začiatku slúžil bicykel ako zábavka pre bohatých, postupne sa stal dostupnejším pre všetkých a v 20. rokoch 20. storočia už existovali bicykle v dámskom, pánskom aj detskom prevedení. Ktoré typy bicyklov boli najpopulárnejšie a ktoré sa tešia obľube dodnes? 

Vynález bicykla - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Rám, kolesá, riadidlá, sedadlo, brzdy, radenie, stredová časť a pedále - práve sme poskladali jednoduchý bicykel. Každý jeden komponent, či doplnok však prešiel osobitným vývojom. Na to najzaujímavejšie sa sústredila Ľubomíra Goljerová.

Vynález bicykla - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

V istej ankete vyhral bicykel prvé miesto v hlasovaní o najvýznamnejšiu technologickú inováciu od roku 1800. A asi zaslúžene - od svojich začiatkov prešiel dlhú cestu a veľmi sa zmenil: z 20 kíl zostalo 6, oceľ sa zmenila na karbón, z pákovej brzdy sa stala hydraulická kotúčová, z lampášov - diódové vychytávky. Kam sme to s bicyklom dobicyklovali? Pýtala sa aj tentoraz Ľubomíra Goljerová - najprv sme celý tento vynález potrebovali odľahčiť:

Vynález bicykla - 5. časť
Stiahnuť audio súbor 

Autorka: Ľubomíra Goljerová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??