Zvony

Relácie

Zvony

21. 12. 2018 11:43

Zvolávajú, ohlasujú, upozorňujú... Tomuto fascinujúcemu nástroju s dlhou tradíciou sme venovali aj náš príbeh. Zavítame do zvonolejárskej dielne, povieme si niečo o kampanológii - teda náuke o zvonoch - a nevynecháme ani príbehy, ktoré tieto nástroje v tvare obráteného kalicha, písali v našej histórii. Sprievodcom je Lukáš Mano.

Zvony - 1. časť
Stiahnuť audio súbor  

Na Slovensku by sme našli takmer 500 zvonolejárskych dielní. Každý majster má pri výrobe zvonov nejaké tajomstvá, no základný postup je približne rovnaký. Lukáš Mano navštívil zvonolejára Róberta Slíža v jeho dielni v Krásnohorskej Dlhej Lúke.

Zvony - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Aj dnes pokračujeme v našom príbehu o starom remesle výroby zvonov. Každý z týchto nástrojov má svoj jedinečný zvuk. Ale taká zvonkohra sa nelíši iba od kostola ku kostolu, ale aj od krajiny ku krajine. Rozdiely v zvonení pozná kampanológ Juraj Gembický, s ktorým sa rozprával Lukáš Mano.

Zvony - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Vraví sa, že dom bez ľudí je ako zvon bez srdca. Práve srdce je základnou súčasťou tohto unikátneho mohutného nástroja...bez neho by nezvonil, nespieval, nevolal, nevaroval. A ako sa vyrába srdce zvonu? Na to pozrel Lukáš Mano v zvonolejárskej dielni Róberta Slíža.

Zvony - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Oslavné zvony sú v kresťanstve symbolom narodenia spasiteľa a naplno sa rozozvučia počas týchto krásnych sviatkov. Pre mnohých ľudí sú však typickým vianočným zvukom rolničky. Tieto malé zvončeky neslúžia iba ako dekorácia, naplno sa využívajú aj v piesňach. Jednu z najznámejších pripomína ponúka Lukáš Mano.

Zvony - 5. časť
Stiahnuť audio súborAutor: Lukáš Mano; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??