Prvé ľudské prejavy kultúry

Relácie

Prvé ľudské prejavy kultúry

04. 01. 2019 11:43

Je tu nový rok a jeho prvé kroky: prvý pracovný deň, prvý týždeň, prvý Príbeh na týždeň. A v ňom budeme hovoriť o prvých ľudských prejavoch kultúry, alebo "ako sme sa stali ľuďmi". Ponoríme sa do najstarších čias. Tisíce rokov do našej minulosti a pozrieme sa na prvé doteraz nájdené nástenné maľby. Tie spôsobili senzáciu koncom uplynulého roka. Pokračuje Vladimír Seman: 

Prvé ľudské prejavy kultúry - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Približne pred 50 000 rokmi v myslení našich predkov nastala zmena, ktorá vytvorila moderného človeka. Ľudia si dokázali predstaviť veci, ktoré v skutočnosti neexistovali. Vytvárali abstraktné maľby, plánovali, vyrábali zložité nástroje...Zem vtedy obývalo niekoľko druhov človeka. Žili spolu v mieri, alebo v neustálych bojoch? A prečo z tohto kotla vyšiel víťazne iba jeden druh človeka - homo sapiens? Odpovede hľadal Vladimír Seman:

Prvé ľudské prejavy kultúry - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Hovoríme o našej najstaršej histórii. O dobe, keď sa ľudia začali stávať ľuďmi - keď urobili fantastické nástenné maľby a prvé rituálne pohreby. Dnes sa pozrieme na prvé príbehy, ktoré si ľudia vytvárali a rozprávali. Ich stopy sa našli aj v Európe. Ten o levom mužovi sleduje Vladimír Seman: 

Prvé ľudské prejavy kultúry - 3. časť
Stiahnuť audio súbor


Autor: Vladimír Seman; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??