Domček v Dobšinej

Relácie

Domček v Dobšinej

08. 02. 2019 11:43

"Sme dve obyčajné učiteľky z východu, ktoré sa spolu s mnohými ďalšími kolegami pasujú s nefunkčným a zlyhávajúcim školským systémom." Spomínate si ešte na otvorený list učiteliek z Dobšinej? Ich popis podmienok na miestnej škole s veľkou rómskou komunitou zasiahol celé Slovensko. Napriek tomu, odozva bola minimálna. A tak sa do riešenia problémov pustili samy. V Dobšinej zriadili občianske združenie a malý rodinný dom - tzv. Domček. V ňom pomáhajú rómskym školákom, maloletým a mladistvým matkám. Lukáša Mana tu privítala jedna z autoriek listu Eleonóra Liptáková. 

Domček v Dobšinej - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Tento týždeň sme v Dobšinej, aby sme spoznali prácu dvoch učiteliek, ktoré pred siedmymi rokmi napísali známy otvorený list ministrovi školstva. Svoju prácu milujú a vnímajú ju ako poslanie - aj preto otvorili Domček, v ktorom sa snažia doučovať a vychovávať miestne deti - a aj ich mamy. Lukášovi Manovi robila sprievodkyňu Eleonóra Liptáková.

Domček v Dobšinej - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Hlavný hrdina nášho príbehu - Domček v Dobšinej, je pre jeho návštevníkov druhým domovov. Ešte donedávna totiž žili v chatrčiach. Bez vody, bez tepla, bez možnosti sadnúť si k stolu a napísať si domáce úlohy. A práve pri tejto činnosti zastihol v Domčeku Lukáš Mano malých školákov z miestnej školy. Pomáhali im pri tom mamy a učiteľky, medzi nimi aj Eleonóra Liptáková.

Domček v Dobšinej - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Prídete domov  a dáte si oprať veci, osprchujete sa.... Normálne, ale nie pre každého. Rómovia v Dobšinej bývali roky v zlepených chatrčiach a preto tieto veci pre nich nie sú samozrejmé. Pomoc nájdu v Domčeku. Stojí uprostred osady a založili ho dve aktívne pedagogičky, ktoré sa nechceli zmieriť so stále sa zhoršujúcou situáciou vylúčených rodín. Lukáš Mano pokračuje v návšteve v Dobšinej.

Domček v Dobšinej - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Celý týždeň hovoríme o tom, ako sa dobšinské učiteľky, známe vďaka otvorenému listu Ministrovi školstva v roku 2012, snažia pomáhať Rómom v meste. Založili občianske združenie a Domček uprostred osady navštevujú celé rodiny, ktoré chcú zmeniť a zlepšiť svoj život. Lukáš Mano ho prešiel už takmer celý.

Domček v Dobšinej - 5. časť
Stiahnuť audio súbor


Autor a foto: Lukáš Mano

Živé vysielanie
??:??