Južný Sudán – občianska vojna a hladomor

Cestovateľské kino

Južný Sudán – občianska vojna a hladomor

04. 03. 2017 15:51

Južný Sudán je najmladší štát sveta. Samostatnosť získal len v roku 2011. Je to krajina, o ktorej budeme hovoriť dnes. Okolo 100 tisíc ľudí tam totiž postihol hladomor, to znamená, že od hladu začínajú umierať, ale ohrozuje už polovicu obyvateľov tejto 12 miliónovej krajiny. Príčinou sú aj dlhotrvajúce suchá a stále kratšie obdobia dažďov, ale v súčasnosti najmä politická situácia. Viac o tom Eve Vasilovej povedali zástupcovia našich mimovládnych organizácií, ktoré v Južnom Sudáne pôsobia – Štefam Kormančík zo SAVIa a Jozef Magda z Dobrej noviny:

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Tehlička pre Južný Sudán – to je verejná humanitárna zbierka, ktorú práve odštartovala saleziánska rozvojová organizácia SAVIO.  Prostriedky do tejto krajiny nasmeruje aj Dobrá novina, ktorá v tomto ročníku vyzbierala rekordných 982 tisíc eur. O aktuálnej situácii v tejto hladomorom zmáhanej časti sveta  nám dnes rozprávajú zástupcovia oboch organizácií – Jozef Magda a salezián Štefan Kormančík. Ten nedávno navštívil aj utečenecký tábor v hlavnom meste Juba, ale viac povedal Eve Vasilovej:

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Ak chcete vidieť ako to v Južnom Sudáne vyzerá na miestach, kde tieto dve organizácie pôsobia, pozrite si fotogalériu k článku.

Autorka: Eva Vasilová; foto: Dobrá novina a Štefan Kormančík

Živé vysielanie
??:??