Faerské ostrovy – nedotknuté, nepoznané, neuveriteľné

Cestovateľské kino

Faerské ostrovy – nedotknuté, nepoznané, neuveriteľné

06. 07. 2019 16:28

Hoci zvyčajne v našej relácii spoznávame rôzne exotické, či menej dostupné časti našej planéty, dnes ostaneme v Európe, ale nebude to žiadna nuda. Hovoriť totiž budeme o Faerských ostrovoch, ktoré ležia na severe Atlantického oceánu medzi Škótskom a Islandom a sú autonómnou oblasťou Dánska. Eva Rosíková tam bola najskôr ako cestovateľka, ale obľúbila si ich natoľko, že teraz ich krásu odkrýva aj turistom. Ako povedala Eve Vasilovej, táto časť sveta má naozaj mnohé zaujímavosti: 

Faerské ostrovy – nedotknuté, nepoznané, neuveriteľné I.
Stiahnuť audio súbor

Faerské ostrovy – to je časť sveta, ktorú spoznávame dnes. Patria síce k Dánskemu kráľovstvu, ale vo väčšine záležitostí môžu rozhodovať samostatne. Hlavným mestom je Torshavn a úradným jazykom okrem dánčiny je tam aj faerčina.

Faerské ostrovy – nedotknuté, nepoznané, neuveriteľné II.
Stiahnuť audio súbor

V ankete o najkrajších menších ostrovoch sveta časopisu National Geografic získali prvé miesto. Aj to svedčí o tom, že Faerské ostrovy na severe Atlantiku sú naozaj výnimočné. Pravidelne tam chodieva Eva Rosíková a ako povedala Eve Vasilovej, nie je náhoda, že ich často volajú aj Ovčie ostrovy:

Faerské ostrovy – nedotknuté, nepoznané, neuveriteľné III.
Stiahnuť audio súbor

Aj takéto sú Faerské ostrovy očami Evy Rosíkovej.


Autorka: Eva Vasilová; Foto: CK SVET

Živé vysielanie
??:??