Naši a svetoví: Peter Župník, umelecký fotograf

Ľudia

Naši a svetoví: Peter Župník, umelecký fotograf

06. 01. 2018 20:25

O umeleckom fotografovi Petrovi Župníkovi tvrdia, že je veľký detailista a aj zo zdanlivo jednoduchých vecí dokáže vytvoriť nádherné umelecké dielo. Vždy ho  inšpirovala príroda a sakrálne stavby, ale  láska k manželke ho nasmerovala do mesta pod Eiffelovou vežou - Paríža. Už je tam 23 rokov, ale rodný Spiš je aj naďalej  jeho  najsilnejším magnetom a najnovšie si splnil životný sen.  Rozhovoril sa o ňom aj pri stretnutí s Ľubicou Hargašovou. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Ak ste výstavu fotografií Petra Župníka, kde majstrovsky zachytáva detaily  oltára majstra Pavla ešte nevideli, bude v Levoči až do konca februára.

Diela umeleckého fotografa Petra Župnika nájdete v galériách vo Francúzsku, Švajčiarku,  USA,  Českej republike, ale nájdu sa aj u nás. A pritom už vyše dvadsať rokov žije v krajine galského kohúta. Aj keď sa často o ňom  tvrdí, že je francúzsky  umelec ťahá ho to stále na domov východ. Bolo to cítiť aj v rozhovore s Ľubicou Hargašovou.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Umelecký fotograf Peter Župník robí všetko pre to, aby sa  najunikátnejšie dielo majstra Pavla z Levoče aspoň prostredníctvom fotografií dostalo aj do iných miest nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Prvé kroky už urobil. Splnený sen mu dodal toľko energie, že má dokonca chuť  aj na zmeny v živote. Nech mu to vyjde.

Autorka: Ľubica Hargašová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??