Naši a svetoví: Katarína Linczenyiová

Ľudia

Naši a svetoví: Katarína Linczenyiová

02. 06. 2018 17:27

Keď pláva dolu popri lane, má zatvorené oči. V momente keď dosiahne hĺbku 40 m, urobí  posledný kop a ďalej už iba padá do čiernej hlbočiny. Tento stav sa nazýva freefall voľný pád a je to jedna z najúžasnejších skúseností, ktorú môže človek zažiť. Vraj sa to podobá na let vo vesmíre. Tvrdí o svojom koníčku Katarína Linczényiová, svetová šampiónka vo freedivingu v potápaní bez dýchacieho prístroja. Má ešte len 25 rokov a je jedinou úspešnou Slovenkou v tomto športe pripomína Ľubica Hargašová. 

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Bratislavčanka Katarína  Linczenyiová, svetová šampiónka v potápaní bez dýchacieho prístroja sa s vodou kamarátila už ako trojročná. Keď mala deväť, začala s prístrojovým potápaním. V sedemnástich odišla do Egypta, aby po diagnóze od lekárov zmenila svoj aktívny život od základov. Zistila, že potápanie bez dýchacieho prístroja nezaťažuje kĺby a dá sa pri ňom relaxovať.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Predtým, ako sa Katarína Linczenyiová, začala naplno venovať freedivingu - potápaniu bez prístroja, mala množstvo iných aktivít. Neboli všetky spojené s vodou. Jazdila na koni, tancovala, venovala sa ázijským bojovým umeniam. Ľubica Hargašová  zistila, že ani dnes nie je jej život spojený len s túžbou po svetom rekorde. Aj keď je mimoriadne silná.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Všetko zlé je na niečo dobré. Keby Katarína Linczenyiová nebola mala zdravotné problémy, možno by nikdy neobjavila čaro potápania bez dýchacieho prístroja. Našla sa v ňom a dnes  je svetová.

Autorka: Ľubica Hragašová; Ilustr. foto: YouTube

Živé vysielanie
??:??