Naši a svetoví: Yuri Dojč, svetovo uznávaný fotograf

Ľudia

Naši a svetoví: Yuri Dojč, svetovo uznávaný fotograf

30. 06. 2018 17:27

S Yurim Dojčom, kanadským fotografom slovenského pôvodu sme sa stretli nedávno v Bratislave. V Rakúskom kultúrnom centre pripravoval výstavu svojich fotografií,  ktoré  sú akýmsi svedectvom o osude židovskej komunity a kultúry na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Ďalšia- s rovnakou  myšlienkou ho ešte čakala v Lučenci. Ľubica Hargašová pri osobnom stretnutí zistila, že  je to umelec na jednej strane mimoriadne hĺbavý , na druhej nesmierne vtipný, so snahou pomáhať iným.   

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Fotograf Yuri Dojč, rodák z Humenného, už viac ako 40 rokov žije a tvorí v Kanade. Aj keď si veľmi nechce priznať jeho veľkou inšpiráciou sú osudy ľudí. Možno preto, chcel v mladosti študovať psychológiu.

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Diela fotografa Yuriho  Dojča sú roztrúsené po celom svete. Dokonca sú súčasťou aj stálej zbierky Kongresovej knižnice vo Washingtone. Nuž je to fotograf - básnik. Aj na to prišla Ľubica Hargašová počas osobného rozhovoru.

3. časť
Stiahnuť audio súbor

Tak zaželajme Yurimu Dijčovi, svetovo uznávanému kanadskému fotografovi slovenského pôvodu, aby tých magických obrazov zachytil jeho  fotoaparát čo najčastejšie. Výsledok poteší nielen jeho, ale aj nás.

Autorka: Ľubica Hargašová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie
??:??