Osudy Anny Závadskej

Osudy, ktoré písalo 20. storočie

Osudy Anny Závadskej

08. 04. 2018 10:45

Ako 18-ročná sa pre svoj pôvod dostala do gulagu. Keď sa šťastná vrátila po strastiplnej ceste do Československa, začalo sa v s odsunom nemeckého obyvateľstva. Vo svojej rodnej Chmeľnici však žije doteraz.

"V súkolí dejín. Presne tak by sa dala nazvať dnešná časť našich Osudov. Rozprávať bude o jednej z dvoch posledných žijúcich žien zo Slovenska, ktoré prežili sovietsky gulag. Každý rok, v prvý aprílový týždeň si pripomína svoju nedobrovoľnú cestu spred dnes už 73 rokov – ako nevinné dievča smerovala s tisíckami ďalších ľudí totiž do stalinského trestaneckého lágra. Na miesta, kam mnohí ľudia dostali iba jednosmerný lístok. Ona mala vtedy 18 rokov, no vrátila sa domov – do svojej rodnej obce Chmeľnice.

Príbeh Anny Závadskej a celej jej rodiny však hovorí aj príbeh o tom, ako sa mohol obyčajný človek počas minulého storočia dostať do nemilosrdného súkolia dejín. Aj o princípe kolektívnej viny a o osudoch mnohých príslušníkov nemeckej menšiny, pre ktorých sa stal ich pôvod neskôr akoby Kainovým znamením. Otca rodine zobrali Nemci, dcéru Rusi, no po vojne sa po svojej krížovej ceste vrátila zo sovietskeho gulagu domov a rodina sa nakoniec celá stretla. Niekto by si povedal, že to bolo veľké šťastie. Nič sa tým však vtedy nekončilo. Práve vtedy bol v plnom prúde v Československu pohon na nemecké obyvateľstvo a vo svojej rodnej krajine sa stali nepriateľmi. Pochopiť museli aj to, čo znamená nenávisť. A zmieriť sa s tým, že mnohí, ktorí boli ich priateľmi sa celkom zmenili. Vo svojom rozprávaní často prízvukovali, že to neboli cudzí, ale domáci a dobre známi ľudia. No všetko je vždy o človeku.

Naša dnešná rozprávačka Anna Zavadská však musela prežiť ešte viac skúšok. Hoci sa jej v čase, keď prebiehal v Československu odsun nemeckého obyvateľstva, podarilo nakoniec v milovanej Chmeľnici zostať. Jej manžel, s ktorým ju spájal podobný osud a ktorý rovnako ako ona prežil gulag, tragicky zahynul. A vtedy mladá, 27-ročná vdova s dvoma deťmi musela počas komunistického režimu plniť vysoké kontingenty, no svoj osud znášala s hrdosťou.

V celej tejto ťažkej situácii pomáhali tento rok už 92-ročnej Anne aj dvaja mladší bratia – aj preto nám spoločný príbeh jej rodiny rozpovie spolu so svojim o päť rokov mladším bratom Štefanom Pleštinským, ktorý jej bude oporou nielen v týchto ťažkých spomienkach, no oporou jej bol po celý život. 

Osudy Anny Závadskej
Stiahnuť audio súbor

Autorka: Soňa Gyarfášová; Foto Autorka a archív AZ

Živé vysielanie
??:??