Nový náučný chodník pri Banskej Bystrici

Rádiovíkend pozvánky a reportáže

Nový náučný chodník pri Banskej Bystrici

23. 06. 2018 09:30

Počuli ste už o Permoníkovi? Povesti hovoria, že je to bytosť malého vzrastu, s ktorými sa mohli ľudia stretnúť v baniach. Títo mužíci dosahovali výšku asi trojročného dieťaťa, pritom mali tvár starca s dlhou bielou bradou. Dlhá sivá brada symbolizovala ich stáročnú múdrosť. Dnes Vás zoberieme na náučný chodník Banskobystrického Permona. Ladislava Eliaša sprevádzali historik Richard Senček a šéfredaktor časopisu Bystrický Permon – Pavel Gender. Začali v turistickom stredisku Šachtičky nad Banskou Bystricou.  

1. časť
Stiahnuť audio súbor

Banskobystričania majú možnosť spoznávať nový náučný chodník Banskobystrického Permona, ktorý má približne 11 kilometrov. Začína sa na Pieninskej ulici v Sásovej. Ladislav Eliaš, Richard Senček a Pavel Gender si zvolili inú cestu - od Šachtičiek neodbočili na Panský diel, ale doprava na Baranovo. 

2. časť
Stiahnuť audio súbor

Z náučného chodníka máte viacero možností - spustiť sa do Španej doliny takzvanou Dielovou cestou, na ktorom je Malý banský okruh. Odtiaľ plánujú prepojiť Španiu dolinu so Starými horami cez lokalitu Piesky starým banským tunelom z roku 1964, kadiaľ chodil vláčik.

Autor a foto: Ladislav Eliaš

Živé vysielanie
??:??