Novinky pre turistov v Račkovej doline

Rádiovíkend pozvánky a reportáže

Novinky pre turistov v Račkovej doline

03. 08. 2019 09:35

Račkova dolina je známa. Hneď na jej začiatku nájdete Múzeum liptovskej dediny, na konci - hrebeň Západných Tatier. A cestou zaujímavosti (samozrejme, nerátame asfalt, po ktorom treba najprv kráčať, ak nemáte auto): nájdete tam drevuliakov – špeciálne sochy zo šindľových doštičiek - nájdete tam plesá, starú kolibu s fotografiami, ako sa kedysi bačovalo. V Úzkej doline, ktorou vedie chodník, môžete obdivovať veľkú prehrádzku na Račkovom potoku. Má dávnu históriu, ako hovorí predseda Klubu pribylinských turistov a lyžiarov Michal Králik: 

Novinky pre turistov v Račkovej doline 1
Stiahnuť audio súbor

V Rádiovíkende sme v Račkovej doline, teda na hornom Liptove na úpätí Západných Tatier. Ešte v časti, kde dolinou vedie asfaltová cesta, nájdete maketu horskej prehrádzky, pri ktorej sme sa zastavili pred chvíľou. Asi 500 metrov po ceste povyše makety zbadáte naľavo informačnú tabuľu. Je to aj začiatok miestnej značky. Vyberte sa po nej; rýchlo sa ocitnete pri prameni, ktorý upravil Klub pribylinských turistov a lyžiarov. Zaviedol ma tam ich predseda Michal Králik:

Novinky pre turistov v Račkovej doline 2
Stiahnuť audio súbor

Texty k foto (Autor: Michal Králik – snímky č. 1,2,5,6,7; Sylvia Hoffmannová – snímky č. 3,4)

Snímka 1 – Pribylinskí turisti a lyžiari na brigáde pri obnove makety prehrádzky. Najprv bolo treba odstrániť kry a náletové dreviny.

Snímka 2 – Makety prehrádzky pri rekonštrukcii.

Snímka 3 – Takto vyzerá maketa prehrádzky po oprave.

Snímka 4 – Informačná tabuľa pri makete.

Snímka 5-6 – Pri prameni Vajcovka nájdete aj prístrešok.

Snímok 7 – Prameň Vajcovky.

Autorka: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie
??:??