Vianoce národností

Seriál týždňa

Vianoce národností

21. 12. 2018 08:16

Ukrajinské, rómske, poľské, maďarské i rusínske Vianoce predstaví tento týždeň Lukáš Mano. A začíname u našich východných susedov - ich sviatočné obdobie je asi najdlhšie - Ukrajinci totiž dvakrát oslavujú Nový rok aj Vianoce a Štedrý deň nazývajú Bohatá kuťja.

Ukrajinské Vianoce
Stiahnuť audio súbor

Pravoslávni veriaci majú Štedrý deň až 6. januára na Troch kráľov. Lukáš Mano zavítal do rusínskej rodiny a zisťoval, aké zvyky sa na pravoslávne Vianoce zachovali v Humennom.

Rusínske Vianoce
Stiahnuť audio súbor

Ako u Rómov vyzerá Štedrý deň a aké zvyky dodržiavajú počas vianočných sviatkov? Povie Lukáš Mano, ktorý sa vybral na návštevu košického sídliska Luník IX, kde ho privítali deti so svojimi vianočnými želaniami:

Rómske Vianoce
Stiahnuť audio súbor

Hoci tu žijú už dlhé roky, stále spomínajú na Vianoce v rodnom Poľsku. O tom, že sú tieto sviatky u našich severných susedov naozaj štedré svedčí aj dvanásťchodová večera - podľa počtu mesiacov v roku. Viac už Lukáš Mano.

Poľské Vianoce
Stiahnuť audio súbor

Našou najpočetnejšou menšinou sú Maďari. Ich vianočné zvyky sa veľmi nelíšia od tých našich, pretože sa rokmi prispôsobili tradíciám regiónov, v ktorých žili. Nejaké špecifiká však predsa len našiel Lukáš Mano.

Maďarské Vianoce
Stiahnuť audio súborAutor: Lukáš Mano; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??