Biely kódex

Seriál týždňa

Biely kódex

25. 01. 2019 08:16

Jazdi ohľaduplne! Spomaľ, križovatka!  Aj keď sa môže zdať, že ideme na cesty, nie je to celkom tak. Namiesto zimných pneumatík si celý týždeň budeme obúvať lyže a reč bude o Bielom kódexe - teda o pravidlách pre návštevníkov lyžiarskych stredísk. Pozrieme sa na ne s redaktorkou Lenkou Dzobovou: 

Biely kódex - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Treba už len dúfať, že to bol len klasický nebolestivý pád, po ktorom sa otrasieme a lyžujeme ďalej... A po takejto skúsenosti si hádam dáme väčší pozor aj na odstup od ostatných účastníkov na svahu.

Či si obujete lyže alebo snowboard, na svahoch musíte dodržiavať isté pravidlá - takzvaný biely kódex. Hovoríme o ňom tento týždeň s Lenkou Dzobovou. A treba sa s ním zoznámiť ešte skôr, ako pôjdete na svah plný ľudí. Vedeli by ste vymenovať aspoň niekoľko pravidiel?   

Biely kódex - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Biely kódex - súbor pravidiel ako sa treba správať na svahoch v lyžiarskych strediskách je našou témou tento týždeň. Hovorili sme už o rýchlosti, ohľaduplnosti, aj bezpečnom odstupe. Dnes sa s Lenkou Dzobovou pozastavíme pri zastavení a státí na trati.

Biely kódex - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Rešpektovať označenia a pokyny! Pravidlo, ktoré platí nielen na cestách, ale v rámci Bieleho kódexu aj na svahoch v lyžiarskych strediskách. Aj tam nájdete "dopravné značky". Lenka Dzobová oslovila Martina Belása z Fakulty Telesnej výchovy a športu UK:

Biely kódex - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

S Lenkou Dzobovou sa celý týždeň venujeme Bielemu kódexu - teda pravidlám, ktoré treba dodržiavať na lyžiarskych svahoch. Týkajú sa predovšetkým bezpečnosti -  pri tej zostaneme aj dnes...Pozrieme sa na bezpečný výstroj a začneme prilbou, ktorá je povinná pre deti a mládež. Hovorí Ján Kriváň, vedúci vzdelávania Slovenskej asociácie učiteľov lyžovania a snowboardingu:

Biely kódex - 5. časť
Stiahnuť audio súbor

Autorka: Lenka Dzobová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??