Fenomén21
Fenomén21

Rozhlasové osobnosti I. (spravodajstvo a publicistka)

Rozhlasové osobnosti I. (spravodajstvo a publicistka)

V lete sme vám ponúkli cyklus relácií o histórii Slovenského rozhlasu. Za jeho dedičstvom, za každou z miliónov odvysielaných hodín stoja konkrétni ľudia - redaktori, technici, dramatickí či hudobní umelci a mnohí ďalší. V rozhlasovej 95. ročnej histórii pracovali, alebo s ním spolupracovali tisícky ľudí. V ďalšej časti projektu si malú časť z nich pripomenieme. Tento týždeň začíname spravodajstvom a publicistkou.

Júliusa Randýska si už nemôžete pamätať, jeho hlas znel naposledy éterom pred viac ako 80. rokmi. No rozhlas mu vďačí za veľa a jeho osud je výnimočný. Pripravil Boris Koreň.

Josef Randýsek, spravodajca a publicista

Zahraniční korešpondenti predstavujú v médiách žurnalistickú elitu. Predpokladom na túto náročnú prácu sú novinárske skúsenosti, vysoká miera samostatnosti, schopnosť získavať kontakty a informácie a výborná jazyková vybavenosť. Dnes si pripomenieme prvého Slováka, ktorého Československý rozhlas vyslal na spravodajský post do zahraničia. Pripravil Boris Koreň.

Dušan Ruppeldt, zahraničný spravodajca

Dnes si pripomenieme Zoru Dagmar Kločkovú, redaktorku, ktorá výrazne ovplyvnila rozhlasovú publicistiku. Narodila sa v roku 1923 a v rozhlase začala pracovať na začiatku 50. rokov. Pripravil Boris Koreň.

Zora Dagmar Kločková, redaktorka

Zakladajúci predstaviteľ rozhlasového žánru fíčer, jeden z najpopulárnejších moderátorov v 60. rokoch, majster rozhovoru v reláciách Na Modrej vlne a Nočné dialógy – všetky tieto charakteristiky sa spájajú s osobou Ernesta Weidlera. Patrí k najvýraznejším rozhlasovým osobnostiam uplynulých desaťročí. Narodil sa vo február 1933 v Ružomberku, zomrel 14. októbra 2012 v Bratislave. Pripomenieme si ho v príspevku Borisa Koreňa.

Ernest Weidler, majster rozhovoru

V 90. rokoch patril k najvýraznejším osobnostiam rozhlasového spravodajstva. Po odchode do dôchodku si ešte dlhé roky pozýval do štúdia známe a zaujímavé osobnosti. Mal nezameniteľný, nižšie položený, zamatový hlas. Pre mnohých kolegov bol profesionálnym aj ľudským vzorom. Možno už viete, že Boris Koreň bude hovoriť o Michalovi Tvarožkovi.

Michal Tvarožek, spravodajca, jeden zo zakladateľov Rádiožurnálu


Všetky odvysielané epizódy z cyklu 95. výročie vysielania rozhlasu na Slovensku nájdete v našom webrachíve.


Pripravil: Boris Koreň; Foto: Jindřich Bardon