DNA

Relácie

DNA

18. 01. 2019 11:43

S ľuďmi, s ktorými práve cestujete v autobuse, pracujete či nakupujete máte spoločné viac ako si myslíte. Potvrdzuje to naša DNA. Medzi zvieratami máme najbližšie k šimpanzom - zdieľame s ním  až 96% DNA a s takým banánom máme spoločných 50%. Práve DNA je hrdinkou nášho príbehu. Venuje sa jej Tomáš Gerši. 

DNA - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Prostredie v ktorom žijeme, je plné ľudskej DNA. Zanechávame ju dotykom, rozprávaním, či dýchaním. Vďaka jedinečnému čiarovému kódu vie moderná forenzná analýza predpovedať, či bola napríklad v miestnosti žena, alebo muž. Či ale vďaka nej vieme nájsť napríklad majiteľku stratenej kabelky zisťoval Tomáš Gerši spolu s laboratórnym diagnostikom Marianom Baldovičom.

DNA - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Jediná kvapka krvi, či vlas dokáže odhaliť páchateľa. Analýza DNA je dnes bežnou praxou pri vyšetrovaní závažných trestných činov. Obhliadka miesta činu má svoje pravidlá...Ako postupujú kriminalisti - povie v pokračovaní príbehu o DNA Tomáš Gerši.

DNA - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Ľudskú DNA analyzovali stovky pracovníkov po prvý raz v roku 1990. Výskum trval 15 rokov a stál tri miliardy dolárov. Dnes to experti dokážu aj za 24 hodín a za oveľa nižšiu cenu. V laboratóriu vo vedeckom parku v Mlynskej doline sprevádzal Tomáša Geršiho laboratórny diagnostik Marian Baldovič.

DNA - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Molekulu DNA objavil švajčiarsky lekár Miescher v roku 1869. Prešlo 130 rokov,  kým vedci dokázali prečítať celý ľudský genóm. To, čo na začiatku mnohí pokladali za nezmysel - dnes výrazne pomáha napríklad aj pri liečbe ľudí. Čo všetko nám objavenie DNA prinieslo a čo ešte len prinesie - povedal Tomášovi Geršimu lekár a vedec Peter Celec.

DNA - 5. časť
Stiahnuť audio súbor


Autor: Tomáš Gerši; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??