Lyžovanie kedysi

Relácie

Lyžovanie kedysi

01. 02. 2019 11:43

Keď sa dnes povie lyžovačka, predstavíme si značkové lyže, termo oblečenie, upravené svahy, pohodlné lanovky. Staršie ročníky si to však pamätajú inak...Klára Grausová nás zoberie na retro lyžovačku do kolísky slovenského lyžovania - do Vysokých Tatier. 

Lyžovanie kedysi - 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Ak patríte k milovníkom zimných športov, tak poznáte ten pocit, keď idete, podľa možnosti sám, po čerstvo upravenej zjazdovke. Prechádzate po stopách z ratraku, lyže sa hladko kĺžu. Je to čistá radosť. Tú však poznali aj prví lyžiari. Hoci si svah museli najprv vyšliapať, hoci lyže boli dlhé a drevené. Pozývame vás na retro-lyžovačku s Klárou Grausovou na naše prvé zjazdovky.

Lyžovanie kedysi - 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Prvá jazda na vleku je pre každého začiatočníka zážitok, veľký lyžiarsky krok vpred. A predstavte si aká výnimočná musela byť chvíľa, keď spojazdnili vôbec prvý lyžiarsky vlek u nás. Priblíži nám to Klára Grausová, najprv zvukom, ktorý poznajú všetci lyžiari.

Lyžovanie kedysi - 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Na začiatku boli trojmetrové drevené lyže, s ktorými sa jazdilo viac-menej iba po rovinách, postupne sa ale lyže skracovali, drevo nahrádzali iné materiály a na svahoch začali vyrastať aj prvé vleky. Dnes sa s Klárou Grausovou posunieme opäť trochu v čase.

Lyžovanie kedysi - 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Vode a vetru odolné materiály, hrejivé rukavice a termoprádlo, kvalitné lyžiarky, prilby a okuliare - bez toho si už dnes väčšina lyžiarov deň strávený na svahu nevie predstaviť. Teraz sa však s Klárou Grausovou prenesieme v čase o niekoľko desaťročí späť, k počiatkom lyžiarskej módy. Takže tí menej otužilí - pozor na omrzliny. 

Lyžovanie kedysi - 5. časť
Stiahnuť audio súborAutorka a foto: Klára Grausová

Živé vysielanie
??:??