Najväčší milovník - hlucháň hôrny

Relácie

Najväčší milovník - hlucháň hôrny

31. 05. 2019 11:43

Veľký milovník, vzácny obyvateľ starých lesov, ktorého osud sleduje aj Európska Únia. Viete o kom je reč? Volá sa - hlucháň hôrny. Po jeho stopách sa vybrala Blažena Bóoczová.

Najväčší milovník - hlucháň hôrny 1. časť
Stiahnuť audio súbor

Volajú ho aj fantóm lesa. Počuť ho na jar, keď toká. Čo ale robí od leta do zimy? Hlucháň žije v horách skrytý pred zrakmi ľudí. Zbadáte ho iba výnimočne a vtedy je to vraj na infarkt. Prírodovedec Miroslav Saniga, vyrozprával jednu takú príhodu Blažene Bóoczovej.

Najväčší milovník - hlucháň hôrny 2. časť
Stiahnuť audio súbor

Od marca do mája sú staré smrekové lesy dejiskom neuveriteľného predstavenia - tokajúce hlucháne predvádzajú ľúbostné tance i spevy a snažia sa získať priazeň prizerajúcich sa dám. Dnešný diel príbehu teda bude májovo romantický. Slovo má Blažena Bóoczová.

Najväčší milovník - hlucháň hôrny 3. časť
Stiahnuť audio súbor

Aký veľký životný priestor potrebujete? Hlucháň hôrny si vyžaduje jeden kilometer štvorcový - čiže 1000 krát 1000 metrov. Ale nie hocijakých: jeho domovom sú staré ihličnaté lesy v nadmorskej výške od tisíc metrov. No a čo sa stane, ak sa jeho teritórium začne zmenšovať? Povie Blažena Bóoczová.

Najväčší milovník - hlucháň hôrny 4. časť
Stiahnuť audio súbor

Hlucháň hôrny sa nazýva fantómom lesa jednak preto, že žije nenápadne, ale stáva sa ním aj doslovne: pretože sa zo starých lesov - alebo presnešie povedané - spolu so starými lesmi vytráca. Problémom sa zaoberá aj Európska komisia. Slovensko zostavilo skupinu expertov, ktorí majú problém riešiť so všetkými zainteresovanými stranami. Pokračuje Blažena Bóoczová.

Najväčší milovník - hlucháň hôrny 5. časť
Stiahnuť audio súbor


 


Autorka: Blažena Bóoczová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie
??:??