150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov

Relácie

150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov

06. 09. 2019 11:43

Meď, arzén, železo. Kam by ste ich zaradili? Áno, patria medzi chemické prvky. Od doby, keď ich Mendelejev usporiadal do tabuľky uplynulo 150 rokov. A to si zaslúži, aby sme chémii venovali pozornosť aj v Príbehu na týždeň. Slovo má Ľubomíra Goljerová. 

150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov 1
Stiahnuť audio súbor

Možno si toho zo školskej chémie nepamätáte veľa, ale aspoň to že existuje, určite viete. Mendelejevova tabuľka prvkov je naozaj známy pojem a my sa jej tento týždeň venujeme podrobnejšie, pretože oslavuje okrúhlych 150 rokov. Včera sme hovorili o postupnom objavovaní jednotlivých prvkov. Dnes sa bližšie pozrieme na život slávneho zostavovateľa. Slovo má Ľubomíra Goljerová.

150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov 2
Stiahnuť audio súbor

Študovať chémiu bez znalosti Mendelejevovho periodického zákona je v podstate nemožné - hovoria odborníci. Jeho tabuľka sa stala výnimočnou práve preto, že bola doslova chemickým proroctvom. A toto proroctvo má presne 150 rokov - venuje sa mu celý týždeň Ľubomíra Goljerová.

150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov 3
Stiahnuť audio súbor

Tento rok je rokom chémie. Slávna Mendelejevova tabuľka oslavuje okrúhle - 150. výročie. Aj keď sa jej objav nedá nazvať inak ako geniálny, ruský vedec ešte nič netušil o protónoch, ani o jadrovej fyzike. Aj preto tabuľka prešla istým vývojom. Aj dnes má slovo Ľubomíra Goljerová.

150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov 4
Stiahnuť audio súbor

Celý tento týždeň hovoríme o chemických prvkoch. 150-ročná oslávenkyňa - Mendelejevova tabuľka prvkov sa nás týka viac ako si myslíme. Presvedčí vás o tom Ľubomíra Goljerová:

150 rokov Mendelejevovej tabuľky prvkov
Stiahnuť audio súborAutorka: Ľubomíra Goljerová

Živé vysielanie
??:??