Po stopách zubrov

Relácie

Po stopách zubrov

06. 12. 2019 11:43

Patria medzi ohrozené druhy a preto je veľkou vzácnosťou, že u nás žijú vo voľnej prírode. Raritou je aj to, že ich počty sa dokonca zvyšujú. Reč je o zubrovi hrivnatom. Iba prednedávnom sa črieda na východnom Slovensku rozrástla o nové teliatko - Žofku. Táto trojmesačná slečna je dôkazom toho, že sa im darí a preto  sa tento týždeň Lukáš Mano vybral po stopách zubrov.

Po stopách zubrov 1
Stiahnuť audio súbor

Včera sme sa zoznámili s býkom Matúšom, ktorý váži osemsto kilogramov, nemá žiadneho prirodzeného nepriateľa, no vo voľnej prírode by neprežil. Za všetko môže zrážka s autom. Čo sa vlastne stalo? Pýtal sa Lukáš Mano.

Po stopách zubrov 2
Stiahnuť audio súbor

Zubry pôvodne žili takmer v celej Európe. Tieto veľké zvery vždy vzbudzovali rešpekt, a svojim majestátnym zjavom lákali poľovníkov a pytliakov. Lov ich priviedol až na pokraj vyhynutia. Všetko odštartovali naši predkovia ešte dávno v minulosti.

Po stopách zubrov 3
Stiahnuť audio súbor

V roku 2004 sa podarilo zubry na Slovensku vypustiť do voľnej prírody. Odvtedy sa ich stáda v národnom parku Poloniny pravidelne rozrastajú. Väčšie počty so sebou však prinášajú aj väčšie starosti. Ako vyzerá ich spolunažívanie s miestnymi obyvateľmi zisťoval Lukáš Mano.

Po stopách zubrov 4
Stiahnuť audio súbor

Na túre vo Vysokých Tatrách môžete pokojne stretnúť kamzíka, alebo medveďa. V národnom parku Poloniny sa však môžu pochváliť najväčším cicavcom, ktorý žije na Slovensku vo voľnej prírode - zubrom hrivnatým. Jeho stretnutia s turistami nie sú vôbec výnimočné. Čo by sme vtedy mali robiť - pýtal sa v poslednej časti nášho zubrieho príbehu Lukáš Mano.

Po stopách zubrov 5
Stiahnuť audio súborAutor a foto: Lukáš Mano

Živé vysielanie
??:??