Liečivé Piešťany

Liečivé Piešťany

Za všetko vraj môže zranený páv. Ten otestoval a ukázal silu liečivých prameňov na mieste, kde dnes leží známe kúpeľné mesto. Legendu Marianne Kovácsovej rozpovedala Mária Michalčíková z oddelenia marketingu Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

Liečivé Piešťany 1.časť

Najprv to boli len jamy plné liečivej vody. Neskôr pribudli jednoduché prístrešky. Kým sa Piešťany stali vychýreným kúpeľným mestom, prešli si rôznymi zmenami. Marianna Kovácsová pokračuje v exkurzii.

Liečivé Piešťany 2.časť

Včera sme sa dozvedeli ako to vyzerá v bahennej kuchyni v Piešťanoch a prišli sme na to, že v nej nepripravujú dobroty, ale bahno na kúpeľné procedúry. Dnes nás Marianna Kovácsová zasa zoberie do bahniska.

Liečivé Piešťany 3.časť

Piešťany boli známe svojim liečivým bahnom a vodou, z malých jazierok v prírode sa postupne stávali regulérne kúpele. Ale stále to bolo malé zablatené mestečko, kde sa každý rok vylievala rieka Váh - chýbalo dobré ubytovanie, špičkoví lekári, známe mená, ktorá by spropagovali miesto. Piešťany potrebovali osvieteného organizátora, staviteľa, človeka, ktorý by z nich urobil kúpele svetového mena - a tak prišli Winterovci...Pokračuje Marianna Kovácsová.

Liečivé Piešťany 4.časť

Winterovci sa podpísali pod rozmach piešťanských kúpeľov a ich stopy sú viditeľné dodnes. Stavby, parky, mosty, spoločenský život... Dali si záležať na každom detaile. V príbehu o Piešťanoch pokračuje Marianna Kovácsová.

Liečivé Piešťany 5.časť

Autorka: Marianna Kovácsová; Foto: TASR