Výlet na chatu pri Zelenom plese

Rádiovíkend pozvánky a reportáže

Výlet na chatu pri Zelenom plese

24. 11. 2018 09:35

Vo Vysokých Tatrách je síce zimná uzávera, ale to neznamená, že Tatry sú zatvorené. Pravdaže, môžeme ísť len po vysokohorské chaty. Ale čo môže byť lepšie, ako zastávka pri teplom čaji a  parenej buchte? Na chate pri Zelenom plese budete mať dokonca ešte aj umelecký zážitok. Ale poďme na začiatok, teda na parkovisko pri autobusovej zastávke Biela voda nad Tatranskými Matliarmi. Od auta vás na túru bude možno vyprevádzať strážca parkoviska – Majo. Má prehľad, kto chodí hore:

Výlet na chatu pri Zelenom plese I.
Stiahnuť audio súbor

Chata pri Zelenom plese na rozhraní Vysokých a Belianskych Tatier je dobrým cieľom na zimnú prechádzku, keď platí uzávera. Pekne pomaly sa za tri hodinky dostanete hore (možno aj rýchlejšie), za trochu menej dole – a pekný krátky deň je za vami. Aj teraz sa ocitneme pri Zelenom plese: kým sme s chatárom Tomášom Petríkom vošli dovnútra, chvíľu sme sedeli vonku a vychutnávali si pohľad na impozantnú Jastrabiu vežu. Podľa povesti na ňu liezol istý mládenec, ktorý chcel z veže zobrať vzácny kameň karbunkul. Aj dnes veža priťahuje odvážnych:

Výlet na chatu pri Zelenom plese II.
Stiahnuť audio súbor

Texty k snímkam (Autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 – Takto sa začína túra z Bielej vody k Zelenému plesu: s výhľadom na Lomnický štít.

Snímka 2 – Severná stena Malého Kežmarského štít, najvyššia stena v Tatrách.

Snímka 3 – Chata pri Zelenom plese. Kosodrevinou porastený svah vpravo vedie do Červenej doliny. Nad chatou vľavo Veľká Zmrzlá dolina, vpravo Malá Zmrzlá.

Snímka 4 – Chata pri Zelenom plese, rovno nad ňou Jastrabia veža.

Snímka 5 – Z tohto pohľadu Zelené pleso nevyzerá zelené.

Snímka 6-7 – Dva jesenné pohľady na Belianske Tatry.


Autorka a foto: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie
??:??