Na vrchu Železník i v rovnomennej obci

Rádiovíkend pozvánky a reportáže

Na vrchu Železník i v rovnomennej obci

24. 08. 2019 09:35

Železník bol kedysi slávnou obcou s baňami, kinom, kolkárňou a neďalekou vysokou pecou. Dnes je Železník súčasťou obce Sirk a z mnohých kútov na vás dýcha zaprášená minulosť, zmiešaná s nostalgiou. Ale oplatí sa to vidieť, rovnako ako okolitú prírodu. A tak sme sa po žltej značke od zatvoreného kina vybrali s Rastislavom Libákom a starostom obce Sirk Danielom Faklom. Hlboko v lese sa Rasťo niekoľkokrát zhlboka nadýchol a povedal, že cíti diviaky. Nečudo, značka nás totiž viedla do oplotenej zvernice, kde okrem diviakov žije aj vysoká. My sme síce mali kľúč, ale bežní turisti do zvernice môžu vstúpiť. 

Na vrchu Železník i v rovnomennej obci 1
Stiahnuť audio súbor

V Rádiovíkende sme sa vybrali na kopec Železník v Revúckej vrchovine, ktorý sa nachádza nad rovnomennou osadou, kedysi preslávenou baňami. Domáci – Rastislav Libák a starosta obce Sirk Daniel Fakla - nás zoberú ešte na Jeleniu skalu. Nevedie k nej chodník, takže cudzinec sa musí spoľahnúť na sprievodcov. Keďže  sa pohybujeme vo zvernici, sledujeme okolie, či nezbadáme diviaky. Aj keď asi by to bol zázrak, keďže sa stále rozprávame. Napriek tomu Daniel, ktorý ide prvý, diviaka zazrie:

Na vrchu Železník i v rovnomennej obci 2
Stiahnuť audio súbor

V sobotu 24.8.2019 sa o Železníku dozviete viac priamo na mieste: o 14,00 hod. sa tam začne program, v rámci ktorého možno absolvovať komentovanú prehliadku osady, vypočuť si prednášky alebo ochutnať legendárne sirkovské guľky. A v nedeľu 25.8.2019 bude spomínaná omša pri baníckej kaplnke.

Autorka: Sylvia Hoffmannová

Živé vysielanie
??:??