Významné lesnícke miesta: Vodná nádrž Klauzy, Slovenský raj

Významné lesnícke miesta: Vodná nádrž Klauzy, Slovenský raj

Galéria

Slovenský raj, to nie sú len známe rokliny. To sú napríklad aj Klauzy, vodná nádrž, ktorá je významným lesníckym miestom. Práve tam sa vyberieme v rámci projektu, v ktorom vám v októbri v Rádiovíkende predstavujeme významné lesnícke miesta. Pri vode sme sa ocitli piati, vrátane riaditeľa Odštepného závodu Prešov štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Martina Vanousa, a Tatiany Figurovej z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.

Vodná nádrž Klauzy, Slovenský raj 1

V Rádiovíkende sa vraciame do dávnych čias, kedy naplno fungovala vodná nádrž Klauzy v Slovenskom raji; vznikla preto, aby sa vďaka nej (teda vďaka vode) dostalo drevo z lesov do Smižian. Pridajme sa k pracovníčke Lesníckeho a drevárskeho múzea Tatiane Figurovej, riaditeľovi Odštepného závodu štátnych lesov v Prešove Martinovi Vanousovi, lesníkovi Jurajovi Kukurovi a Jánovi Petríkovi, ktorý o vodnej nádrži Klauzy napísal knihu:

Vodná nádrž Klauzy, Slovenský raj 2


Prechádzka k vodnej nádrži Klauzy je dobrým tipom aj na jesenné dni. Dostanete sa tam z viacerých smerov: z Košiarneho briežku nad Spišskou Novou Vsou, z Geráv, ale aj z Kláštoriska. Len musíte zvoliť správnu kombináciu značkovaných chodníkov.

Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 – Pohľad na vodnú nádrž Klauzy smerom od bývalej koniarne.

Snímka 2 – K vodnej nádrži Klauzy sa dostanete z viacerých smerov.

Snímka 3 – Keď idete po chodníku (lesnej ceste) popri vodnej nádrži, narazíte na studničku.

Snímky 4-5 – Pri hrádzi vodnej nádrže.

Snímky 6-7 – Pohľady z hrádze vodnej nádrže Klauzy.

Autor a Foto: Sylvia Hoffmannová