Zimovanie vtákov

Zimovanie vtákov

Prekonať zimu je pre mnohé zvieratá vo voľnej prírode náročnou skúškou. Sužuje ich vyčerpanie, hlad a chladné počasie. U nás zimujú aj vtáky, ktoré neodlietajú do teplých krajín. V seriáli s Lukášom Manom sa tento týždeň o ne postaráme.

Zimovanie vtákov 1

V rannom seriáli sa venujeme zimovaniu vtákov. Možno si myslíte, že vtáctvo v tomto čase trpí pre mínusové teploty a preto odlieta za teplom. No pravda je taká, že mrazy nie sú rozhodujúce - limitujúcim faktorom je potrava. Viac už Lukáš Mano.

Zimovanie vtákov 2

Keď si vtáky vo voľnej prírode nedokážu nájsť dostatok potravy, väčšinou odletia inde, alebo zahynú. Tento zákon platí odnepamäti, no v chladných podmienkach, keď sa krajina sfarbí dobiela, pomáhajú operencom aj zanietení vtáčkári. Nenarobia však viac škody ako osohu? Pýtal sa Lukáš Mano.

Zimovanie vtákov 3

Počas krutých zím rátajú ornitológovia aj s úbytkom vtáctva na našom území. Všetko je totiž podriadené zákonom prírody. Lukáš Mano hovoril so zoológom Petrom Krišovským.

Zimovanie vtákov 4

Celý týždeň hovoríme o zimovaní nášho vtáctva, o tom, že toto obdobie preveruje ich silu a kondíciu. Ale nielen mráz je nepriateľom operencov. Viac povie Lukáš Mano.

Zimovanie vtákov 5


Autor: Lukáš Mano; Ilustr. foto: Ľuboš Houška