Seriál Priznanie
Seriál Priznanie

Teleskop Jamesa Webba snáď čoskoro rozlúskne tajomstvá vesmíru

Teleskop Jamesa Webba snáď čoskoro rozlúskne tajomstvá vesmíru

Webbov teleskop môže overiť teóriu Stephena Hawkinga o čiernych dierach. Je to pre vedcov veľká nádej. Viac už Richard Dedek:

SPEKTRUM 11.1.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V 70 rokoch minulého storočia Hawking sformuloval úvahu, že temná hmota, neviditeľná látka, ktorá tvorí väčšinu hmoty vo vesmíre, môže pochádzať z čiernych dier vytvorených v prvých okamihoch veľkého tresku. Táto myšlienka spojila dva veľmi náročné problémy, ktoré vedci riešia: z čoho je vlastne temná hmota a vznik a nárast čiernych dier. Temná hmota tvorí asi 80 % vesmíru, nemá žiadnu priamu interakciu so svetlom, len sa vznáša, je masívna a ovplyvňuje gravitáciu v galaxiách. A práve Webbov teleskop by nám mohol čoskoro ponúknuť odpovede na tieto fascinujúce otázky.

Takmer dva milióny detí ročne, má astmu, ktoré spôsobilo znečistenie ovzdušia aj z dopravy. Zatiaľ čo v Európe a USA sa situácia pomaly zlepšuje, v ďalších častiach sveta je to práve naopak. Vedci skúmali koncentráciu oxidu dusičitého pri zemi. Je to látka, ktorá sa do ovzdušia uvoľňuje z výfukových plynov aj z tepelných elektrární a tovární, pričom sledovali nové prípady astmy počas deviatich rokov. Okrem toho sa ukázalo, že 86 % ľudí v mestách je po celom svete vystavených takému množstvu jemných prachových častíc, ktoré prekračuje hodnoty stanovené WHO

Ako vznikajú sopky? Geológ Jaroslav Lexa zo SAV

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/WikiImages

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame