Tour de France 2022
Tour de France 2022

Nová meteostanica na Mt. Evereste

Nová meteostanica na Mt. Evereste

Máj 2022 sa zapíše do histórie meteorológie, svoju stanicu má už aj najvyššia hora sveta Mount Everest. Zamierime na ňu s Richardom Dedekom:

Spektrum 9.5.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Čínska expedícia postavila tesne pod vrcholom Mount Everestu, v nadmorskej výške 8830 m n.m., automatickú meteorologickú stanicu, ktorá je najvyššie položenou stanicou na svete. Prvé dáta už nová stanica poslala do základného tábora a mala by to robiť každých dvanásť minút. Je napojená na solárne panely, má 50 kíl, čiže o 20 kíl menej ako klasické automatické stanice. Je poslednou zo staníc, ktoré majú sledovať klimatickú zmenu na Tibetskej náhornej plošine. Vedci odobrali vzorky ľadu z vrcholu a vďaka ich analýze zistia, ako sa počas 20- tich rokov menili teplotné podmienky na najvyššej hore sveta.

Vedci z Oregnoskej univerzity urobili ďalší krok k pochopeniu, ako sa správa ľudský mozog v bezváhovom stave. Vedci sledovali 15 astronautov, ktorí boli dlhší čas na vesmírnej stanici ISS. Magnetickou rezonanciou preskúmali ich mozgy pred misiou, a aj po ich návrate. Zaujímal ich najmä peri-vaskulárny priestor - presnejšie mozgovomiechový mok v okolí ciev. Ukázalo sa, že keď boli astronauti na svojej prvej misii, tieto priestory sa im zväčšili. Avšak u astronautov, ktorí na misii už boli, sa nič také nestalo. Ľudský mozog si tak na pobyt vo vesmíre zrejme vie zvyknúť.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame