Tour de France 2022
Tour de France 2022

Bielkoviny na obranu pred starnutím?

Bielkoviny na obranu pred starnutím?

Nie je to tak dávno, čo sme trochu závideli žene, ktorej vedci omladili pokožku o 30 rokov. Vedci pochopili, ako sa vyvíjajú starnúce bunky a čo ich môže omladiť. Dopĺňa Richard Dedek

SPEKTRUM 12.05.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci z Akadémie vied Českej republiky popísali vzájomné pôsobenie bielkovín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v procese starnutia buniek. ide o to, že bunky, ktoré prechádzajú do procesu starnutia sa už nedelia a vytvárajú sa v nich pro zápalové faktory. Čím sme starší, tým viac takýto buniek máme. Ak sa však vzájomná interakcia bielkovín v bunkách naruší vhodným inhibítorom, starnúca bunka zahynie a jej miesto môže zaujať nová bunka, ktorá má schopnosť delenia. Výsledky výskumu umožnia lepšie pochopiť funkcie bielkovín pri udržiavaní bunkovej rovnováhy a dlhovekosti.

Ešte pred piatimi rokmi medzinárodný tím vedcov odobral vzorky pôdy v okolí fjordu Isfjorden v okolí Špicbergov a našli tam minerálnu pôdu prekrytú tenkou vrstvou organickej hmoty, pričom táto vrstva obsahovala veľké množstvo uhlíka získaného z atmosféry fotosyntézou. Je to taká „ pra rašelina „ odvtedy však podrobnejší výskum zistil, že v Arktíde sa takéto plochy stále rozširujú. Ak by tieto plochy pribúdali vo veľkej miere, máme k dispozícii rastlinné spoločenstvo, ktoré zmierňuje následky klimatickej zmeny. Zatiaľ sa však nedá povedať, či to tak naozaj bude, tento proces sa totiž dá veľmi ťažko namodelovať.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/congerdesign

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame