Tour de France 2022
Tour de France 2022

Máme prvú fotografiu čiernej diery

Máme prvú fotografiu čiernej diery

Z neba padajú väčšinou hviezdy, keď padajú z neba vtáky, je jasné, že niečo nie je v poriadku. Viac v Spektre Jozef Vozár:

Spektrum 16.5.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Záchranári v západoindickom štáte Gudžarát zbierajú denne zo zeme desiatky vyčerpaných a dehydrovaných vtákov, ktorí padajú z neba. Je tam veľmi teplo a vysychajú aj zdroje vody. Veterinári a ochrancovia prírody dávajú zvieratám multivitamínové tablety a napájajú ich vodou. Vysoká teplota tento rok predčasne zasiahla 15 indických štátov, teploty tam už v marci a v apríli pravidelne presahovali 40 stupňov Celzia. V hlavnom meste Naí Dillí, ktoré leží na severe Indie, namerali v druhej polovici apríla dokonca 43 a pol stupňa, čo je najviac za posledných dvanásť rokov.

Máme prvú fotografiu čiernej diery. Žiadny existujúci prístroj nie je schopný odhaliť čiernu dieru vo vesmíre. Astronómovia z projektu EHT pred pár rokmi prepojili osem rádioteleskopov na rôznych kontinentoch, takže vznikol akýsi „ virtuálny teleskop“ , z jeho pomocou nasnímali pred piatimi rokmi vonkajší okraj čiernej diery. Teraz nadviazali na tento výskum a predstavili prvú fotografiu čiernej diery, ktorá leží v jadre Mliečnej dráhy. Na fotografii nie je priamo čierna diera, aj keď to tak vyzerá. Je to plyn okolo horizontu udalostí, ktorý sa presúva pod horizont a tam navždy zmizne. Samotný horizont udalostí vidieť nemôžeme, pretože nevyžaruje žiadne svetlo, na fotke to však vyzerá ako veľa svetla a uprostred je čierny kruhový útvar.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/AlexAntropov86

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame