Tour de France 2022
Tour de France 2022

Ľudský mozog má vyššiu teplotu ako telo.

Ľudský mozog má vyššiu teplotu ako telo.

Ľudský mozog je teplejší ako zvyšok nášho tela, zaujímavý výskum uverejnili vedci v odbornom časopise Brain. Ako doplní Richard Dedek, vedcov to prekvapilo, pretože doterajšie dáta z nemocníc hovorili o inom.

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Experiment spustili na pacientoch v nemocnici a mimo nemocnice. Ľudia mimo nemocnice mali priemernú teplotu mozgu 38,5 stupňov Celzia, ľudia v nemocnici klasických 37. Vedci dlhodobo predpokladali, že prehriaty mozog znamená riziko vážnych chorôb, teraz sa ukázalo, že to tak nie je. U zdravých dospelých môže stúpnuť teplota aj na 40,9 stupňov a nič to neznamená. Vyzerá to tak, že oveľa väčší vplyv na zdravie mozgu má to, či sa v priebehu dňa mení jeho teplota podľa očakávania. Výsledky sú natoľko prekvapujúce, že sa autori dožadujú overenia v inom, nezávislom výskume. Ak sa potvrdia, bude možná lepšia diagnostika mozgových porúch a zlepší sa aj ich liečba.

Viac ako desať rokov skúmajú vedci správanie lastovičiek na vytipovaných miestach v južných Čechách. Zistili už, že samičkám imponujú staršie samce, pravdepodobne preto, že majú väčšie skúsenosti so zvádzaním. Okrem toho zistili, že medzi lastovičkami existuje nevera a nie je výnimočné, že sa v hniezde objaví mláďa od iného samca. Tým najzásadnejším zistením však je, že samičky si nevyberajú partnerov podľa dĺžky pierok na chvoste, ako sa dočítame v učebniciach biológie. To, čo skutočne rozhoduje, je vek samčeka. Je to najdlhšia štúdia svojho druhu na svete, trvá už 12 rokov a vedci z Karlovej univerzity sú ešte len v polovici.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/TheDigitalArtist

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame