Prelom v určovaní proteínov

Prelom v určovaní proteínov

Vedci majú k dispozícii celý vesmír proteínov. Ako povie Richard Dedek, odteraz bude určenie 3D tvaru takmer akéhokoľvek proteínu, ktorý veda pozná, také jednoduché, ako zadanie do vyhľadávača.

SPEKTRUM 03.08.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Výskumníci zdokonalili AlphaFold - revolučnú sieť umelej inteligencie na predpovedanie štruktúr viac ako 200 miliónov proteínov z približne jedného milióna druhov, ktoré pokrývajú takmer každý známy proteín na našej planéte. Predpovede ich štruktúr sú vysoko presné, AlphaFold dokonca poskytuje informácie o presnosti svojich predpovedaných modelov, takže výskumníci vedia, na čom sú. Doteraz vedci používali na riešenie proteínových štruktúr časovo náročné a veľmi nákladné experimentálne metódy, akými sú röntgenová kryštáľografia a kryoelektrónová mikroskopia. Vedcom sa tak otvorili ďalšie dvere pri liečení chorôb, ako je rakovina aj pri  objavovaní nových liekov.

Najhlbšia sladkovodná jaskyňa na svete, Hranická priepasť na Morave, opäť prepísala svoj vlastný hĺbkový rekord. Speleológovia do jazera v priepasti pustili robota, ktorý nameral hĺbku minimálne 450 metrov a stále nedosiahol dno. Robot poskytol vedcom cenné údaje pre ďalšiu analýzu, je totiž  vybavený šiestimi kamerami a sonarovými lúčmi. Geológovia na základe chemického zloženia vody a jej teploty odhadujú, že Hranická priepasť môže mať dno v hĺbke 700 až tisíc metrov. Stále však neexistuje prístroj, ktorý by to v extrémne ťažkých podmienkach dokázal odmerať. 

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/WikimediaImages

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame