Hľadanie slovenského meteoritu

Hľadanie slovenského meteoritu
Pred pár dňami pozorovali vedci aj nadšenci, ako padá na Slovensku meteorit. A to sa u nás takmer vôbec nestáva. Richard Dedek povie, že už síce dopadol, no teraz ho treba nájsť a možno to budete práve vy, po kom bude pomenovaný:

SPEKTRUM 04.08.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

 
Ten meteorit k nám spadol pred viac ako mesiacom, bol pozorovaný, čo je veľmi netypické - za bieleho dňa. Astronómovia ho lokalizovali asi 15 kilometrov od obce Pusté Úľany na západe Slovenska. Aj keď okolo dediny krúžia náruživí hľadači a vedci, stále sa časti meteoritu nepodarilo nájsť. Ak sa vyberiete aj vy na dobrodružnú výpravu, najväčšie kusy meteoritu môžu mať maximálne pol kila a veľmi pravdepodobne to bude silno magnetický kus s prímesou železa a niklu, ktorý sa vo voľnej prírode prakticky nenachádza. Ak niečo nájdete - meteorit pôjde do múzea a bude niesť vaše meno.

Vedcov šokovalo, keď objavili jedného žraloka malohlavého pri veľkom koralovom útese neďaleko Belize. Jeho domovom sú totiž vody severného Atlantického oceánu, najmä okolo Grónska a Islandu. Tieto žraloky sú podľa jednej zo štúdií najdlhšie žijúce stavovce na Zemi, môžu  sa dožiť aj 400 rokov, vedci však o tomto druhu stále veľa nevedia, keďže žije vo veľmi hlbokých a studených vodách. Podľa expertov z Floridskej univerzity je po tomto objave možné, že by sa žralokov malohlavých mohlo vyskytovať v tropických vodách viac, ale vo veľkej hĺbke, kde je dostatočne chladná voda.
Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/9866112

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame