Populácia leguánov na galapágoch sa rozrastá

Populácia leguánov na galapágoch sa rozrastá

Na galapágskom ostrove Santiago oslavujú najmä zoológovia. Richard Dedek prezradí, že vzácne leguány sa po veľmi dlhom čase začali opäť rozmnožovať:

SPEKTRUM 05.08.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Po 187 rokoch sa na ostrove Santiago majú zdravú populáciu leguánov galapágskych, dospelých aj mláďatá. Je to veľký úspech, ktorý posilňuje nádej, že sa na Galapágoch opäť obnoví ekosystém. Ten vážne poškodili invazívne druhy prasiat, kôz a potkanov. Na tom, aby sa príroda dostala na tomto súostroví do normálu pracujú vedci desiatky rokov. Pred tromi rokmi tam vypustili tri tisíc leguánov galapágskych a aj vďaka nim zaznamenali prvé pozitívne zmeny. Sú nesmierne užitočné, pretože rozptyľujú po ostrove semienka rastlín.

Chcete zlepšiť svoj bežecký výkon? Tak jedzte viac sacharidov. Britskí vedci publikovali v špecializovanom časopise mSystems štúdiu, v ktorej sa zamerali na vzťah črevnej mikroflóry s bežeckým výkonom na dlhé trate. Účastníci experimentu dostávali bohatú stravu buď na proteíny alebo sacharidy. Z výsledkov vyplynulo, že strava bohatá na proteíny narúša stabilitu črevných baktérií a ľuďom, ktorí ju jedli, sa zhoršil ich bežecký výkon v teste o 23 %. Naopak, tým, ktorí jedli stravu bohatú na sacharidy sa zlepšil stav črevnej mikroflóry a o 6 a pol percenta mali aj lepší čas v bežeckých testoch. Keď hovoríme o sacharidoch, hovoríme najmä o vláknine.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAYY/ArtTower

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame