MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

Umelá inteligncia rozozná autora maľby

Umelá inteligncia rozozná autora maľby

Umelá inteligencia už povyhrávala niekoľko súťaží v maľbe, teraz sa kvalifikuje na znalca umeleckých diel. Ako? Odhalí Richard Dedek:

SPEKTRUM 23.11.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Odborníci sa roky nevedeli zhodnúť na tom, či je Portrét ženy skutočne dielom impresionistu Pierra - Auguste Renoira alebo nie. Urobila v tom poriadok umelá inteligencia, ktorá ho označila na 80,58% za majstrove dielo. Algoritmus vychádzal z 206-tich Renoirových malieb, mal k dispozícii aj menšie výrezy jeho diel plus maľby umelcov, ktorí mali podobný štýl a tvorili v tej istej dobe. Majiteľ obrazu sa obrátil aj na znalcov, ktorí katalogizujú Renoirove diela a tí, nezávisle potvrdili, že Obraz Portrét ženy je skutočne od neho. Trenice sa, zdá sa, skončili a súkromný zberateľ sa môže tešiť zo vzácneho obrazu, prípadne ho posunúť na aukciu.

V Egypte sa skončila veľká klimatická konferencia, ktorá si dala za cieľ zníženie emisií skleníkových plynov - už teraz sa však očakáva, že emisie dosiahnu tento rok rekordné číslo a prekonajú rok 2019 o 0,3 desatiny miliárd ton CO2.. Predpokladajú to v najnovších údajoch vedci z tímu Global Carbon Poject. Keď hovoríme o najväčších producentoch skleníkových plynov, podľa štúdie klesnú emisie skleníkových plynov o takmer jedno percento v Číne aj v Európe, na druhej strane medziročne stúpnu v USA o jeden a pol percenta v Indii až o 6 percent. Zvyšok sveta prispeje nárastom o takmer dve percentá. Aj napriek tomu všetkému tohtoročné čísla ukazujú, že tempo nárastu emisií sa spomaľuje.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame