Zdravou stravou k prevencii rakoviny

Zdravou stravou k prevencii rakoviny
V úmrtnosti mužov na rakovinu hrubého čreva je Slovensko na prvom mieste v Európe, dokonca aj spomedzi krajín OECD. Ako povie Richard Dedek, riziko tohto typu rakoviny vieme významne znížiť stravou :

Spektrum 2.12.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
 

 
Štúdia publikovaná vo časopise BMC Medicine je ďalšou z vedeckých prác, ktorá poukazuje na významné prepojenie stravy a rakoviny čriev. Rastlinná strava bohatá na zeleninu, celozrnné výrobky, orechy a strukoviny môže riziko tohto ochorenia znížiť až o 22 %. Rozsiahlej štúdie sa zúčastnilo takmer 80 tisíc mužov v USA, vedci dokonca zistili, že riziko ochorenia na rakovinu čriev je rozdielne aj medzi etnikami, najviac ohrození sú aziati a hneď za nimi belosi nad 60 rokov. Štúdie sa zúčastnilo aj 90 tisíc žien, čo je veľmi zaujímavé - v ich prípade sa taká silná súvislosť medzi rakovinou čriev a stravou nepotvrdila.
 
Vedci identifikovali dva nové nerasty, ktoré na Zemi nepoznáme. Keď pred dvomi rokmi dopadol v Somálsku na zem pätnásťtonový meteorit, experti poslali sedemdesiatgramový úlomok aj univerzite v kanadskej Alberte. Tím výskumníkov identifikoval dva nerasty - ktorým dali meno elaliit, po somálskom meste El Ali, pri ktorom dopadol, a ten druhý dostal názov elkinstantonit - podľa šéfky misie Psyche, výskumníčky Lindy Elkinskovej - Tantonovej. Veľmi podobné minerály vyvinuli v laboratóriách v 80-tych rokov, prirodzene sa však na Zemi nevyskytujú. Vedci aktuálne analyzujú z vzorky meteoritu aj tretí potenciálne nový nerast.
Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame