Jednotná liečba neoperovateľných nádorov hrubého čreva

Jednotná liečba neoperovateľných nádorov hrubého čreva

Vedci uzavreli debatu o tom, ktorý liek je na rakovinu hrubého čreva účinnejší. Výrazne k tomu prispela japonská štúdia o ktorej nám povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Dlhotrvajúca diskusia o tom, aká liečba je najúčinnejšia pri rakovine hrubého čreva sa skončila. Pre pacientov s neoperovateľnými nádormi boli popri chemoterapii v hre dva lieky: panitumumab a bevacizumab. V Európe aj v USA urobili dve väčšie štúdie, tie si však odporovali, v každej totiž vyšiel ako účinnejší iný liek. Najpodrobnejšiu a najrozsiahlejšiu štúdiu zverejnili Japonci z National Cancer Center Hospital East. Išlo o celonárodný výskum v ktorom sledovali 800 pacientov. Zistili, že panitumumab znížil riziko úmrtia o 18% v porovnaní s druhým liekom a z výskumu vyplynulo aj to, že je úspešný najmä na ľavej strane hrubého čreva. Aj tieto výsledky prispeli k tomu, že vo viacerých krajinách začínajú schvaľovať panitumumab a liečba ľavostranných nádorov hrubého čreva bude v blízkej budúcnosti štandardizovaná.

Súboje gladiátorov boli veľmi populárne po celej Rímskej ríši, s výnimkou Británie. Tam archeológovia nenašli žiadny dôkaz, že by Briti holdovali niečomu podobnému. Až doteraz. Už pred dvesto rokmi sa našla v Británii váza so štyrmi gladiátormi, ktorí mali aj mená. Doteraz si archeológovia mysleli, že ide o import z Ríma. Po dôkladnej analýze, však teraz zistili, že na výrobu vázy bol použitý piesok z miesta nálezu a vázu vyrobili v rokoch 160 až 200. Dôležitým zistením je aj fakt, že mená gladiátorov boli do vázy vyryté ešte pred vypálením, čo len podporuje novú teóriu, že aj v rímskej Británii bojovali gladiátori pred rozvášneným publikom.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame