Zmrazovať mozgové tkanivo je komplikované. Čínsky vedecký tím ale našiel veľmi účinnú zmes štyroch látok, ktorá dobre chráni mozgové tkanivo pri zmrazení v kvapalnom dusíku. Viac nám povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Odborníci čínskej Univerzity Fu-tan v Šanghaji nedávno experimentovali s rôznymi receptami na zmes chemických látok, ktorá by čo najlepšie uchovala mozgové tkanivo pri zmrazení tak, aby po rozmrazení nedošlo k jeho poškodeniu. Nepoužívali celé mozgy alebo kusy ľudského tkaniva, ale mozgové organoidy vypestované z ľudských buniek. Na vedecké účely sú organoidy oveľa praktickejšie a súčasne aj vierohodné, pokiaľ ide o výsledky experimentov. Čínsky tím nakoniec dospel k receptu, ktorý nazvali MEDY, podľa začiatočných písmen štyroch ingrediencií. Zmes MEDY tvorí metylcelulóza , etylénglykol , dimetylsulfoxid a inhibítor, ktorý chráni bunky s názvom Y-27632. Mozgové organoidy vložili do zmesi a zmrazili ich od jedného až po 18 mesiacov. Ukázalo sa, že bez problémov vydržali aj najdlhšie testované zmrazenie. Ide o dôležitý pokrok, vďaka ktorému bude možné zmraziť živé vzorky pre neskorší výskum.
Študenti Massachusettského technologického inštitútu objavili počas výučby tri starobylé hviezdy v hale Mliečnej dráhy. Pri svojom výskume využívali 6,5 metrový teleskop Magellan II z Observatória Las Campanas v Čile. Sústredili sa na obsah stroncia a bária v spektre hviezd. Mladý vesmír bol tvorený hlavne vodíkom a héliom a veľmi malým množstvom stroncia a bária. Identifikovali hneď trojicu hviezd, ktoré doteraz neboli detailne analyzované. Vedci odhadujú, že tieto hviezdy vznikli asi pred 12 až 13 miliardami rokov, teda ani nie dve miliardy rokov po Veľkom tresku. Kde sa vzali v Mliečnej dráhe? Odpoveď ponúkla pozorovanie európskeho vesmírneho observatória Gaia. Tie hviezdy sa nachádzajú na rôznych miestach, vždy zhruba 30 tisíc svetelných rokov od Slnečnej sústavy a pohybujú sa proti smeru pohybu väčšiny hviezd našej Galaxie. Nevznikli teda v Mliečnej dráhe. Zrejme pochádzajú z nejakej menšej galaxie, ktorú v minulosti Mliečna dráha pohltila.