V najrýchlejšom zložení Rubikovej kocky sa robotom nevyrovnáme. Absolútny rekord uznali minulý týždeň v Japonsku. Rado Tomeš nám povie viac:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Špeciálne naprogramovaný robot v Japonsku poskladal Rubikovu kocku za 0,305 sekundy. Najrýchlejší čas človeka je 3,13 sekundy. Robot a jeho piati konštruktéri sa tak stali držiteľmi nového svetového rekordu v kategórii strojov. Robot otočí stenou kocky hlavolamu o 90 stupňov za 0,009 sekundy. Farby jednotlivých panelov rozpoznávajú kamery a vyhodnocuje ich umelá inteligencia. Aparát využíva algoritmus na rozpoznávanie farieb, ktorý bol vyvinutý pomocou patentovanej technológie, ktorá umožňuje skutočne vysokorýchlostne triediť a spracovávať farby. Robot hlavolam nevyriešil na prvý pokus a konštruktéri ho zhruba 20 minút opravovali. Druhý pokus sa už podaril a robot prekonal predchádzajúci svetový rekord študentov Massachusettského technologického inštitútu z roku 2018. Ich robot poskladal Rubikovu kocku za 0,38 sekundy.
Medzi zvieratá, ktoré používajú na lov pomôcky patria aj ohrozené morské vydry. Vedci nadviazali na výskum zo 60-tych rokov a prvý krát popísali, prečo to morské vydry robia a ako im to pomáha. Prírodovedci sledovali celkom 196 morských vydier a zistili, že pomôcky používajú ako kladivá a chránia si tým zuby. Výskum robili vedci pri pobreží Kalifornie, kde bolo v minulosti veľa ježoviek či iných mäkších tvorov, tie však pomaly miznú a vydry boli nútené preorientovať sa na rôzne malé ulitníky, kraby a mušle. Práve v tom im pomáhajú pomôcky, ktorými udierajú do tvrdých pancierov svojej koristi. Samice sú pritom efektívnejšie ako samci a mali aj chrup v lepšom stave. Zuby sú pre tieto morské živočíchy mimoriadne dôležité, ich poškodenie znamená stratu schopnosti loviť. Tým, že používajú pomôcky, dokážu samice skonzumovať väčšiu potravu a výskum ukázal, že môže byť až o 35% tvrdšia ako potrava, ktorú dokážu skonzumovať vydry, ktoré pomôcky nepoužívajú.