Tuniakovi modroplutvému sa darí nad pomery

Tuniakovi modroplutvému sa darí nad pomery

Tuniak sa vrátil do prírody v počtoch, ktoré vedcov prekvapili a dobrou správou je, že sú to počty oveľa vyššie ako čakali. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Tuniak modroplutvý sa vracia do Tichého oceánu výrazne rýchlejšie, než sa doteraz odhadovalo. Táto ryba ohrozená nadmerným rybolovom dosiahla stavy, ktoré vedci očakávali až o desať rokov. Oznámil to americký Národný úrad pre oceán a atmosféru. Vedci množstvo tuniakov nepočítajú na kusy, prepočítavajú ho na „biomasu“, teda celkovú hmotnosť všetkých zvierat. Nadmerný rybolov na konci 90. rokov minulého storočia znížil odhadovanú biomasu týchto rýb na historické minimum dvoch percent oproti maximálnemu stavu, ktorý tuniaky dosiahli v minulosti. Tento alarmujúci pokles viedol v roku 2011 USA k zavedeniu série opatrení. Cieľom bolo dostať populáciu do roku 2034 aspoň na 20% biomasy. Podľa aktuálnej analýzy sa to podarilo už v roku 2022, keď sa toto číslo dostalo na 23,2 %. Vedci očakávajú, že vzostup populácie tuniaka bude pokračovať aj v ďalších rokoch.

Družice na obežnej dráhe môžu pri zániku ohrozovať ozónovú vrstvu Zeme. Uviedli to vo svojej štúdii vedci z Univerzity v Južnej Karolíne. Vychádzali z toho, že keď  staré družice spadnú do zemskej atmosféry a zhoria, zanechávajú po sebe drobné častice oxidu hlinitého, čo poškodzuje ozónovú vrstvu Zeme. Vedci zistili, že v rokoch 2016 až 2022 sa počet týchto oxidov zvýšil osemnásobne, a pokiaľ sa nič nezmení, bude sa aj v ďalších rokoch zvyšovať. Družice na nízkej obežnej dráhe totiž prudko pribúdajú. Podľa novej štúdie je problém v tom, že družice na nízkej obežnej dráhe majú pomerne nízku životnosť, odhadujú ju na päť rokov. Starlink to rieši tým, že sú tieto zariadenia lacné - môžu ich tak ľahko nahradiť inými. Lenže prístroje nie sú neškodné, vedci upozorňujú, že pri páde atmosférou zanikajúce satelity uvoľňujú množstvo chemikálií. Tou, ktorá vyvoláva najväčšie obavy, sú oxidy hliníka.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame