Tour de France 2022
Tour de France 2022

V Cambridge našli stratené Darwinove zápisníky

V Cambridge našli stratené Darwinove zápisníky

Záhada je vyriešená, v španielskom námornom múzeu prišli na to, kde bol vlastne pôvodne pochovaný moreplavec Krištof Kolumbus. Povie nám to Rado Tomeš:

Euroskop 16.04.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Slávny prieskumník a moreplavec Krištof Kolumbus zomrel v máji roku 1506 v španielskom meste Valladolid. To, že ho tam aj pochovali sme vedeli – presné miesto jeho pôvodného hrobu však doposiaľ nikto netušil. Až skupine historikov a archeológov sa podarilo zistiť, že to bolo na momentálne najrušnejšej ulici mesta kde stojí nákupné centrum. V roku 1506, keď Kolumbus zomrel, bola na tom mieste kaplnka a tvorila súčasť kláštora Svätého Františka. Pozostatky janovského rodáka však napokon nezostali vo Vallodolid-e. Putovali kade, presne ako Kolumbus počas svojho života. Boli v Seville potom na Kolumbovo želanie putovali do Dominikánskej republiky, odtiaľ na Kubu a odtiaľ späť do španielskej katedrály v Seville.

V severných Alpách tento rok snežilo veľmi málo a teploty boli o dva stupne Celzia vyššie, ako je dlhodobý priemer. Zásoby podzemnej vody sú nízke, rovnako ako stav v priehradách. Od decembra nespadli v severnom Taliansku takmer žiadne zrážky, napršalo o 65 % menej ako je dlhodobý priemer. Už na začiatku marca bol v rieke Pád nedostatok vody a poľnohospodári na severe krajiny očakávajú veľké škody na úrode. Meteorológovia tvrdia, že ak talianska vláda nepripraví krízový plán a účinné stratégie na zmiernenie otepľovania klímy, extrémne sucho sa stane v krajine bežným javo.

Pracovníci Cambridgeskej univerzitnej knižnice ostali šokovaní keď v opustenej ružovej darčekovej taške našli dva zápisníky a odkaz – „Knihovník, veselú Veľkú noc, X“. Boli to totiž zápisníky Charlesa Darwina, ktoré z knižnice záhadne zmizli pred 22-mi rokmi. Sú veľmi vzácne – Darwin ich napísal potom ako sa vrátil z ostrovov Galapágy a ich súčasťou je aj nákres evolučného stromu, ktorý sa stal základom knihy O pôvode druhov. V nej Darwin prišiel so svojou revolučnou teóriou prirodzeného výberu. Policajti teraz pátrajú po človeku, ktorý vedcove zápisníky do univerzitnej knižnice v Cambridge vrátil.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/AndPon

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame