Tour de France 2022
Tour de France 2022

Najstaršie múmie sveta nepochádzajú z Egypta ani Chile ale prekvapivo z Portugalska

Najstaršie múmie sveta nepochádzajú z Egypta ani Chile ale prekvapivo z Portugalska

Sú podvodníci, ktorým tak trochu držíme palce. Naposledy vo Francúzsku, kde úradovala falošná doktorka. O čo ide povie Rado Tomeš:

Euroskop 17.04.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Príbeh sa začal v roku 2018, keď si 31 ročná matka troch detí všimla inzerát na miesto závodnej lekárky v mestečku na severe Francúzska. Pani Sonia sfalšovala potrebné diplomy a miesto dostala. Ako lekárka sa činila: zapojila sa do kampane na podporu očkovania proti covidu, predpísala desiatky receptov a nikto si nevšimol, že má na nohe monitorovací náramok z predchádzajúcej trestnej činnosti. Keď jej podvod praskol len skonštatovala, že sa snažila uživiť rodinu. Pred pár dňami padlo súdne rozhodnutie – falošná doktorka pôjde za mreže na tri a pol roka, zvyšné dva sú podmienečné.

Už niekoľko týždňov vyšetruje polícia v Spojenom kráľovstve sériu večierkov, ktoré takmer stáli hlavu britského premiéra Borisa Johnsona. Ide o dvanásť bujarých stretnutí zamestnancov úradu na Downing Street, ako aj v ďalších vládnych budovách, počas prísnych protiepidemických opatrení, ktoré platili na britských ostrovoch. Londýnska polícia udelí celkovo okolo 50 pokút. Hovorca premiéra už priznal, že Boris Johnson, jeho manželka aj minister financií dostali oznámenie o porušení pravidiel a pokutu im udelia v najbližších dňoch. V Spojenom kráľovstve ide o jednu z najväčších vládnych afér súčasného kabinetu.

Múmia z chilskej púšte Atacama prišla o prvenstvo v kategórii „Najstaršia múmia na svete“. Z piedestálu ju odsunula múmia, ktorú našli veľmi prekvapivo – v Európe. V Portugalsku, v údolí Sado, vedci objavili doposiaľ najstarší známy dôkaz mumifikácie na svete. Nejde o jednu ale hneď o 13 múmií, ktoré siahajú do doby 10 až 8 tisíc rokov pred našim letopočtom. Analýza nálezov priniesla nové zistenia o živote tamojších ľudí zo strednej doby kamennej. Zdá sa, že mumifikácia tiel bola v tejto portugalskej oblasti veľmi rozšírená. Niektoré z múmií sú vystavené v portugalskom Národnom archeologickom múzeu.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Alexandra_Koch

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame