Tour de France 2022
Tour de France 2022

Organ v parížskej katedrále Notre-Damme zbavujú prachu

Organ v parížskej katedrále Notre-Damme zbavujú prachu

Na svete existuje nepreberné množstvo kurzov. Čo by ste povedali na „kurz zapletania vlasov“. Nie je to vtip – naopak ide o serióznu záležitosť, ktorá zaujíma nielen ženy a dievčatá. Rado Tomeš povie viac.

Euroskop 24.04.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Škola v anglickom St. Albans otvorila kurz zapletania vlasov. Miesta boli hneď obsadené, nie len ženami ale aj mužmi - a nešlo o kaderníkov. Prihlásili sa totiž oteckovia! Spolu s ostatnými sa učili zapletať klasické vrkoče ale aj oveľa komplikovanejšie vypletané účesy. Jeden z otcov, John Hardern, tento kurz úspešne absolvoval. A aká bola jeho motivácia? - veľmi prozaická, má štyri dcéry. Nie len že svoje malé parádnice dostáva svojimi kreáciami do vytrženia ale ako povedal, jeho najväčším víťazstvom je, že prekonal predsudky a na „dievčenský“ kurz sa nakoniec prihlásil.

Parížska katedrála Notre-Damme je symbolom európskej kultúry, na jej obnovu prispeli mnohé štáty aj bohatí mecenáši umenia. Dobrou správou je, že po troch rokoch od ničivého požiaru prišiel rad aj na obnovu hlavného organu. Ten bol z väčšej časti ušetrený od požiaru aj samotného hasenia. Ale na organe sa usadila vrstva jedovatého oloveného prachu, ktorý zapadol aj do vnútra. Jeho 19 vzdušníc momentálne reštaurujú experti a onedlho príde na rad aj 8-tisíc píšťal, ktoré zbavia toxínov. Postupne budú čistiť ďalšie časti organu. Orieškom a veľkou výzvou budú práce na štyroch veľkých mechoch, tie sa pod ruky reštaurátorov dostanú v lete.

Rimania položili základy našej modernej architektúry vrátane inžinierskych stavieb - či už to bola kanalizácia, podlahové kúrenie alebo cementové stavby, ktoré na rozdiel od tých našich, držia stáročia. Akvadukty aj kúpele stoja dodnes – rovné a neporušené. Na priekopnícke rímske stavebné techniky a zručnosti sa zameriava unikátna výstava High Tech Rimania v Landesmuseum Mainz v Nemecku. Je to interaktívna expozícia - vďaka digitalizácii si budete môcť do 15 januára budúceho roka pozrieť nie len výsledok šikovnosti Rimanov, ale aj ich rôzne stavebné postupy. Nie je náhoda, že výstavu organizátori umiestnili práve v meste Mainz – založili ho totiž Rimania pred 2000 rokmi ako legionársky tábor.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/iankelsall1

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame