Tour de France 2022
Tour de France 2022

Neutrálne Švajčiarsko má najviac CO krytov na obyvateľa na svete

Neutrálne Švajčiarsko má najviac CO krytov na obyvateľa na svete

Kto by to bol povedal, že neutrálne Švajčiarsko má najviac CO krytov na obyvateľa na svete? Je to pravda – podrobnosti povie Rado Tomeš:

Euroskop 15.05.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Švajčiarsko má 9 miliónov civilných krytov, pričom obyvateľov je približne o 400-tisíc menej. CO kryty totiž majú takmer všetky domy, ktoré postavili po druhej svetovej vojne. Švajčiari ich dlhé roky využívajú ako pivnice ale v súvislosti s vojnou na Ukrajine ich začali vo veľkom kontrolovať - najmä to, či ešte spĺňajú bezpečnostné normy. Tou základnou je ochrana pred konvenčnými ako aj jadrovými zbraňami. CO kryty kontrolujú certifikované firmy a deje sa tak pravidelne. Vo Švajčiarsku je stále v platnosti historická koncepcia tzv. „národného opevnenia“. Je to pomerne nákladná záležitosť - úlohou každého majiteľa domu je totiž v prípade ohrozenia, premeniť ho do piatich dní na plne funkčný úkryt.

Nemecké lyžiarske stredisko Willingen sa tešilo zo svojho najdlhšieho visutého mosta na svete pre peších len pár mesiacov! 665 metrov dlhý most v Nemecku pokoril jeho konkurent - 721 metrov dlhý Sky Bridge. Nachádza sa u našich západných susedov na severovýchode Českej republiky a pre verejnosť ho sprístupnili tento piatok. Prechádzka po moste nie je to nič pre tých, ktorí majú strach z výšok – vedie ponad údolie Mlýnskeho potoka vo výške 95 metrov. Drží ho šesť hlavných nosných lán a 60 ďalších veterných lán. Chodník je jednosmerný - široký len čosi viac ako jeden meter /pozn. 1,2 metra/ - a je súčasťou dvojkilometrového náučného chodníka s názvom Most času. Tento svetový unikát nájdeme asi 130 kilometrov od Brna, v horskom rezorte Dolní Morava.

Britská kráľovná Alžbeta II. neotvorila novú zasadaciu sezónu parlamentu. Tradičnej ceremónie sa nezúčastnila prvý raz od roku 1963. Podľa oficiálnych informácií má 96 ročná panovníčka problémy s pohyblivosťou. Na slávnostnom zasadnutí oboch komôr parlamentu ju zastúpil princ Charles, ktorý predniesol legislatívny program vlády. Program poslanci schválili, v podstate ide o formalitu. Palác odmietol informovať o podrobnostiach zdravotných ťažkostí kráľovnej. Aj overená informácia je totiž „vodou na mlyn“ pre všetky bulvárne médiá v krajine. Tie sa doslova pretekajú v katastrofických scenároch veľkých osláv, ktoré sa budú konať v lete, pri príležitosti 70-ho výročia nástupu Alžbety II. na trón.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame