Počet bankových lúpeží výrazne klesá, najmä v Európe

Počet bankových lúpeží výrazne klesá, najmä v Európe

Počet bankových lúpeží výrazne klesá, najmä v Európe. Kým v Nemecku klesli minulý rok na 80, v Dánsku nemali ani jednu. 

EUROSKOP 08.01.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Ešte v roku 2000 sa v Dánsku stalo 221 bankových lúpeží, v roku 2021 to bola už len jedna lúpež a minulý rok ani jedna. Preto mali Dáni tak rýchlo hotovú štatistiku. Dáni dávajú prednosť bezhotovostným platbám, banky nemusia mať fyzicky toľko hotovosti a pre lupičov prestali byť atraktívne, preto sa celkom logicky zamerali na bankomaty. Ešte pred ôsmimi rokmi bolo v Dánsku 18 takýchto útokov, vďaka kamerám a systémom na ochranu pred vylúpením, ktoré bankovky znehodnotia napríklad atramentom sa aj počet takýto útokov na bankomaty znížil. Aj tieto lúpeže nakoniec skončili minulý rok v Dánsku na nule. 

V decembri vyšiel rebríček najdrahších miest sveta. Vedú New York a Singapur, nás však teraz zaujímajú Európske mestá. V prvej desiatke sa umiestnil na šiestom mieste je Zürich, siedma je Ženeva, deviaty Paríž a desiata je Kodaň. Rebríček najdrahších miest sveta vydáva organizácia The Economist Intelligence Unit, hodnotí náklady v 172 mestách po celom svete. Keď už sme spomenuli najdrahšie európske mestá, povedzme si aj o tých, ktoré zlacneli. Londýn spadol z vlaňajšieho 17. miesta na 28-me, ešte výraznejšie klesli náklady na život v Štokholme a Luxemburgu, obidve mestá klesli o 38 priečok na 99. respektíve na 104. miesto.


Pre všetkých workholikov a pracantov, ktorí nevedia povedať nie, vyvinul britský dizajnér, ktorý si hovorí Chairbox fantastickú kancelársku stoličku. Je mäkká, pohodlná a vyzerá ako rakva. Ak niekto šťastne umrie pri práci, zamestnanca roka stačí len prikryť vrchnákom. Autor zatiaľ nezverejnil cenu, za ktorú sa bude tento morbídny nábytok predávať. Podľa dizajnéra je to nie len trochu recesie, ide najmä o jeho reakciu na výsledky nedávneho výskumu, podľa kotrého je nadmerné sedenie spojené s vyšším výskytom srdcovo-cievnych chorôb  a všeobecne – aj vyššou úmrtnosťou. Takto nám Chairbox ukazuje, že sú v živote aj iné dôležité veci ako sedenie v práci za počítačom.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame