Kapela Iron Maiden už aj na poštových známkach

Kapela Iron Maiden už aj na poštových známkach

Haveymetalovej skupine Iron Maiden sa dostalo veľkej  pocty. Sú na britských poštových známkach  - viac nám o tom povie Rado Tomeš:

EUROSKOP 14.01.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Kráľovská pošta Spojeného kráľovstva vydala vyhlásenie, v ktorom označila skupinu Iron Maiden za legendy rocku a zaradila ich tak ku skupinám Beatles či Queen.  Na ôsmich poštových známkach je skupina vyobrazená na koncertoch. Štyri známky venovala kráľovská pošta maskotovi kapely – „zombíkovi“ Eddiemu -  ktorý sa objavil na všetkých obaloch platní Iron Maiden. K dispozícii sú aj zarámované verzie známok a špeciálna sada suvenírov. Jeden zo zakladateľov skupiny, Stevie Harris, na oficiálnom webe kapely uviedol, že keď sa správu o zámeroch pošty muzikanti dozvedeli, neboli schopní slova. Koncert legendárnej skupiny Iron Maiden si môžete užiť tento rok aj vy, nebudú síce vystupovať u nás ale koncom mája sa predstavia v Prahe.

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová vydala koncom minulého roka knihu o klíme. A tak sa aj volá – Kniha o klíme.  Jednotlivé kapitoly obsahujú texty viac ako stovky vedcov a publicistov, ktorí sa špecializujú na tému ochrany prírody a planéty. Je to v podstate obsiahla  encyklopédia plná faktov, grafov a tabuliek rešpektovaných autorov.   Okrem knihy si mladá aktivistka koncom roka pripísala na konto ďalší, i keď tentoraz,  náhodný  úspech. Pomohla k zatknutiu niekdajšieho  kikboxera Andrew-a Tate. Ten putoval za mreže, potom, čo si vymenil s Gretou na sociálnej sieti niekoľko ostrých viet na tému ochrana prírody. Chlapíka, ktorého polícia hľadala za znásilnenie a obchodovania s ľuďmi, zatkli v Rumunsku na základe videa pre Grétu, na ktorom  si  vyšetrovatelia všimli škatuľu od pizze v rumunčine.  

Vo veku 82 rokov zomrel v utorok posledný, grécky kráľ - Konštantín II. Grécka vláda už oznámila, že ho pochovajú ako súkromnú osobu v Tatoi, kde mala grécka kráľovská rodina sídlo a sú tam pochovaní aj jeho rodičia a predkovia. Posledný grécky kráľ mal zaujímavý život: na trón nastúpil v roku 1964 keď mal 23 rokov a už vtedy to bol populárny olympijský víťaz v plachtení. O všetku slávu však prišiel  keď sa zaplietol do politických machinácií. Po troch rokoch kraľovania ho zvrhla vojenská junta a musel  ujsť do exilu. Následne Gréci v referende, v roku 1974, odhlasovali koniec monarchie. Konštatnín II.  mal aj veľmi zaujímavé prepojenia na kráľovské rodiny v Európe -  bol bratrancom súčasného anglického kráľa Karola III. a bratom španielskej kráľovnej Sofie.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame